Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,77 Ft
Euró
393,72 Ft
Font
460,42 Ft
Bitcoin
70,936 $

Észak- és Dél-Korea tárgyalásokat folytat egy csúcstalálkozóról, és az összekötő iroda újranyitásáról

Észak- és Dél-Korea tárgyalásokat folytat a Phenjan által tavaly felrobbantott közös összekötő iroda újranyitásáról, valamint a kapcsolatok helyreállítására tett erőfeszítések részeként egy csúcstalálkozó megtartásáról – közölte három, az ügyet ismerő dél-koreai kormányzati forrás.

Fotó: AP
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Mun Dzsein dél-koreai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető április óta több levélváltás keretében vizsgálja a feszült kapcsolatok javításának lehetőségeit – mondták a Reutersnek források, akik a diplomáciai kockázatok miatt névtelenségük megőrzése mellett nyilatkoztak.

A megbeszélések javulást jeleznek az elmúlt évben megromlott kapcsolatokban, miután 2018-ban három vezetői csúcstalálkozón békét ígértek. A Korea-közi tárgyalások segíthetnek újraindítani a Phenjan és Washington között megrekedt tárgyalásokat is, amelyek célja Észak-Korea nukleáris és rakétaprogramjának befagyasztása a szankciók enyhítéséért cserébe, bár egyes elemzők továbbra is óvatosak ezzel a kilátással kapcsolatban. Soron kívül Nem sok bolt lesz nyitva az ünnepek alatt, érdemes hamar letudni a bevásárlást

A kérdés kulcsfontosságú Mun számára, akinek hivatali ideje utolsó évében csökkenő támogatottsággal kell szembenéznie. Örökségét az Észak-Koreával való kapcsolatok javítására tette fel, és segített megszervezni történelmi jelentőségű találkozókat Kim és Donald Trump akkori amerikai elnök között 2018-ban és 2019-ben. A két Korea, amely technikailag még mindig háborúban áll, miután 1950-53-as konfliktusuk tűzszünettel ért véget, kedden újra összekapcsolta a forróvonalakat, amelyeket Észak-Korea tavaly júniusban szakított meg.

A két fél tárgyalásokat folytat egy közös összekötő iroda újbóli felállításáról Panmindzson határfaluban – közölte két forrás. Phenjan 2020-ban látványosan lerombolta az előző irodát a határ menti Keszong városában. A források szerint egy csúcstalálkozóra is törekednek Mun és Kim között, de a koronavírus-járvány miatt egyelőre nem egyeztettek a részletekről. Észak-Korea továbbra sem erősített meg egyetlen vírusos megbetegedést sem, de lezárta határait és szigorú megelőző intézkedéseket vezetett be, mivel a világjárványt a nemzeti túlélés kérdésének tekinti.

Mun hivatala hivatkozott sajtótitkára, Park Soo-hyun keddi tájékoztatójára, aki elmondta, hogy az összekötő iroda helyreállításának kérdését fogják megvitatni, és hogy a vezetők egyelőre nem vetettek fel semmilyen csúcstalálkozóra vonatkozó tervet. Egy másik forrás szerint a virtuális csúcstalálkozó is szóba jöhet, ha Észak-Korea a koronavírus-járvány miatt elzárkózik a személyes találkozótól.

„Ha ezt meg tudjuk csinálni, és Északnak megvan ez a képessége, az nagy változást jelentene, és nagyon sok lehetőséget nyitna meg, valamit a tárgyalások újraindítását az Egyesült Államokkal”

– mondta a forrás.

Észak-Korea, amely a járvány kezdete óta nem tartott találkozókat külföldiekkel, nem kommentálta az összekötő iroda újbóli megnyitásának lehetőségét. Mun a forróvonalak újjáélesztésére szólított fel, és felajánlott egy videócsúcstalálkozót Kimnek, de Phenjan korábban nyilvánosan éles kritikával válaszolt, mondván, hogy nem áll szándékában Szöullal tárgyalni. Az első forrás szerint Mun és Kim több mint tíz alkalommal váltott „őszinte” levelet, ami a szöuli hírszerző hatóságok és Kim húga, Kim Jodzsong közötti kommunikációs csatorna megnyitásához vezetett.

A konzultációk „hullámvölgyei” ellenére a két fél a hétvégén megállapodott abban, hogy első lépésként újraindítják a forródrótokat. A forrás szerint Kim lépése azt tükrözi, hogy hajlandó reagálni a tárgyalásokra irányuló amerikai felajánlásokra, mivel Joe Biden elnök kormánya gyakorlatias megközelítést ígért, beleértve azt is, hogy nem nevez ki megbízottat az észak-koreai emberi jogi kérdésekkel kapcsolatban.

„Volt néhány látható elem, köztük a nagy alku helyett a fokozatos, cselekvésre épülő megközelítés követése, és az emberi jogi megbízott helyett egy nukleáris tárgyaló kinevezése. Végül is Washington nyilvánosságra hozta a politikáját, és Észak nem ülhet tétlenül, így a Korea-közi kapcsolatok kerültek szóba kiindulópontként”

– mondta a forrás.

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője kimért választ adott, megismételve, hogy Washington támogatja a Korea-közi párbeszédet és elkötelezettséget, és hogy a diplomácia és a párbeszéd „elengedhetetlen a teljes denuklearizáció eléréséhez és a Koreai-félszigeten való tartós béke megteremtéséhez”. A szóvivő azt is elmondta, hogy Washington dolgozik egy emberi jogi megbízott kinevezésén, és „továbbra is prioritásként kezeli az emberi jogokat az Észak-Koreával kapcsolatos általános megközelítésünkben”.