Kim Dzsongun húga elítéli a dél-koreai-amerikai hadgyakorlatokat
Kim Jodzsong, az észak-koreai diktátor egyik legfontosabb tanácsadója megszakította a Koreai-félsziget kapcsolatainak meglepően pozitív irányát.
Kim Dzsongun észak-koreai diktátor befolyásos nővére „árulónak” nevezte a szöuli hatóságokat az amerikaiakkal való közös hadgyakorlatok miatt, és figyelmeztetett, hogy a két szövetséges emiatt nagyobb biztonsági fenyegetésekkel néz szembe.
Kim Jodzsong legutóbbi megjegyzései annak ellenére hangzottak el, hogy a Koreai-félszigeten váratlanul pozitív hangvételű kommunikáció kezdődött, amit a bátyja és a dél-koreai elnök, Mun Dzsein közötti személyes levelek sorozata váltott ki.
A két fél júliusban helyreállította a több mint egy éve megszakadt határon átnyúló kommunikációt, és bejelentették, hogy vezetőik megállapodtak a kapcsolatok javításában.
Kim Jodzsong, bátyja egyik legfontosabb tanácsadója azonban azt mondta, hogy Dél „áruló”, amiért ebben a hónapban „veszélyes” közös hadgyakorlatokat tart Washingtonnal, amelyeket Észak régóta inváziós próbáknak tart.
Kim nyilatkozata akkor hangzott el, amikor az amerikai és a dél-koreai hadsereg kedden megkezdte előzetes kiképzését a jövő héten esedékes nyári hadgyakorlat előkészítéseként.
A gyakorlatok végrehajtásával Szöul és Washington „minden bizonnyal nagyobb biztonsági fenyegetésekkel nézne szembe” – mondta –, Észak pedig megerősítené védelmi és megelőző csapásmérő képességeit.
Szöul és Washington szerződéses szövetségesek, az Egyesült Államok mintegy 28 500 katonát állomásoztat délen, hogy megvédje azt nukleáris fegyverekkel rendelkező szomszédjától. Korábban jelentősen csökkentették éves közös hadgyakorlataikat, hogy megkönnyítsék a Phenjannal folytatott nukleáris tárgyalásokat.
A déliek az amerikaiaknak tulajdonítják, hogy 2018 júniusában, Szingapúrban közvetítették az első csúcstalálkozót Észak-Korea és egy hivatalban lévő amerikai elnök között. Észak azonban nagyrészt megszakította a kapcsolatot Szöullal, miután a Kim és Donald Trump között Hanoiban tartott második csúcstalálkozó meghiúsult, és a nukleáris tárgyalások megrekedtek – írja a Guardian.