Kijev tárgyalna a földrajztankönyv miatt, ám a szaktárca szerint ez nem indokolt
Az ukrajnai képviselet a háború elől Magyarországra menekült gyerekek iskoláztatásáról is szeretett volna konzultálni, ám egyelőre nem jutottak előrébb.
Egyre nagyobb problémát okoz az a magyar nyolcadikos földrajztankönyv, amelynek szövegezése és illusztrációja is azt a látszatot kelti, mintha Ukrajnában belháború lenne, az ukrán külügy pedig kifejezetten nehezményezi a dolgot.
Ennek következtében az ukrán külügyminisztérium azt követelte, hogy az Ukrajnáról szóló hamis információkat azonnal javítsák ki, amelynek kapcsán Oleh Nikolenko szóvivő kijelentette, „megbízhatatlan és torzított tények” szerepelnek a könyvben.
Mindemellett Ukrajna budapesti nagykövetsége telefonon keresztül és személyesen is jelezte aggályait a Külgazdasági és Külügyminisztérium felé, amelyet a külügyi tárca is megerősített, miszerint a magyarországi ukrán követség vezetőjétől szeptember 6-án érkezett telefon.
Ennek során a tárca illetékes osztályvezetőjét keresték, akinek felhívták a figyelmét az ukrán sajtóban olvasható, magyar földrajztankönyvvel kapcsolatos hírekre, az ügyben eljáró munkatársak pedig az illetékes szaktárcához irányították Balogh István ideiglenes ügyvivőt.
Így Ukrajna budapesti nagykövetségéről fel is vették a kapcsolatot a tankönyvekért felelős Maruzsa Zoltán vezette államtitkársággal, ahol azt válaszolták, hogy nem tartják indokoltnak a találkozót ennek ügyében.
Bár a megbeszélésnek más témája is lett volna, ugyanis az ukrajnai képviselet a háború elől Magyarországra menekült gyerekek iskoláztatásáról is szeretett volna konzultálni, egyelőre mégsem jutottak előrébb.
A hvg.hu megkeresésére válaszolva Balogh István mindössze annyit árult el, hogy dolgoznak az ügy rendezésén, azonban a nagykövetségen kívül mások is kifejezték felháborodásukat, mégpedig négy magyarországi ukrán civil szervezet, akik szerint a tankönyv “az orosz narratívát” adja tovább a diákoknak.