Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,65 Ft
Euró
393,95 Ft
Font
456,58 Ft
Bitcoin
66,335 $

Kiderült, milyen úton kaphatjuk el leghamarabb a koronavírust

A Lancet tudományos folyóirat legújabb számában közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy a COVID-19 kórokozója sokkal potensebb a levegőben, mint azt korábban feltételezték.

Milánó, 2020. november 13. Védõfelszerelést viselõ egészségügyi katonák a kórházak tehermentesítésére felállított, koronavírus gyorsvizsgálatot végzõ állomáson dolgoznak Lombardia székhelyén, Milánóban 2020. november 13-án. Februárban Lombardia volt az olaszországi koronavírus-járvány gócpontja, és most is egyike azoknak a tartományoknak, amelyekben a második hullámban érkezõ járvány a leggyorsabban terjed. MTI/AP/Luca Bruno
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A Lancet tudományos folyóirat legújabb számában közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy a COVID-19 kórokozója sokkal potensebb a levegőben, mint azt korábban feltételezték.

A légzőrendszert megtámadó vírusok általában háromféle módon terjedhetnek – egy másik fertőzöttel való érintkezéssel, illetve a vírus által szennyezett tárgyakkal, továbbá cseppfertőzéssel. Ez utóbbi akkor veszélyes, ha közelebb tartózkodunk a beteg személyekhez, hiszen a kisebb, levegőben életképes cseppecskék képesek légáramlatok segítségével akár több tíz métert is megtenni anélkül, hogy veszítenének fertőzőképességükből. Soron kívül Óriási bejelentés: 14 év után visszatér a Győzike Show

A megelőzési tanácsok főként a cseppfertőzésre koncentrálnak, melynek leghatásosabb megelőzési módszere a távolságtartás, bár ezen a téren sincsenek megegyező álláspontok, ugyanis míg az Egészségügyi Világszervezet egy, addig az amerikai járványügyi hatóság és a brit nemzeti egészségügyi szolgáltató két métert javasol betartani – olvasható az Infostart hírportál riportjában.

A távolságtartásnak csak akkor van értelme, ha a megszabott területen belül leesnek a talajra a fertőző részecskék, ezáltal hatástalanná válnak. A körülbelül 60-100 mikrométeres vírusdarabkákkal ez könnyen megtörténhet, azonban a patogének főként sokkal kisebb, alig 5 mikrométeres aeroszolokhoz kapcsolódnak, ezek pedig képesek a levegőben maradni és ezáltal könnyedén fertőzni is.

Egyre több kutató észlelte a problémát, ezért júliusban már kétszázan írták alá azt az állásfoglalást, amelyben arra figyelmeztetnek, hogy a levegőben való terjedés meggátolására nagyobb hangsúlyt kellene fektetni, mivel olyan eseteket is tapasztaltak, amikor egymástól két méternél távolabb lévő emberek kapták el a COVID-19 kórokozóját.

Egyetlen dolog biztos: beltéri körülmények között a legnagyobb a rizikója a koronavírus terjedésének. A téli szezon közeledtével egyre több időt töltenek el az emberek a meleg szobákban, ezáltal a fertőzésszám meredeken megemelkedhet. Ahhoz, hogy a prevenció sikeres legyen, külön óvintézkedéseket kellene eszközölni a beltérben való érintkezésekkel kapcsolatban is.

A Manchester United már felvette a kapcsolatot a Bayern edzőjével, új korszak kezdődhet

Erik Ten Hag szinte biztosan nem maradhat a Manchester United edzője a katasztrofális idényt követően, a klub többek között a Bayern München edzőjével is felvette a kapcsolatot.