Kiderült, milyen lesz a világ 2040-ben
Miközben az országok megfékezhetik a jelenlegi problémák elharapózását, addig a legrosszabb forgatókönyv szerint az éhezést és a politikai indíttatású zavargásokat képtelenség lesz megállítani.
Az amerikai hírszerző szolgálatokat összesítő Nemzeti Hírszerzési Tanács (NIC) jelentéséből kiderült, hogy a következő évtizedekben a klímaváltozás, valamint a társadalmi egyenlőtlenségek, a járványok és az államok közti konfliktusok fogják a legnagyobb kihívásokat jelenteni – írta az Infostart hírportál.
A koronavírus-pandémia feltárta és esetenként mélyítette az egészségügyi ellátás egyenlőtlenségeit, megnövelte az államadósságot, tovább polarizálta a társadalmat, illetve rámutatott a nemzetközi együttműködés kudarcára is.
Mindeközben lelassult az előrelépés a szegénység, az egyéb járványok, valamint a nemek közötti egyenlőtlenségek terén.
A regionális hatalmak és a nem állami szereplők a közeljövőben a jelenleginél is nagyobb befolyással rendelkezhetnek majd, így erőszakra hajlamosabbakká válhatnak, valamint változékonyabb geológiai környezet alakulhat ki.
A legpozitívabb jóslatok szerint 2040-re a demokratikus kormányzatok eredményesebbnek bizonyulnak tudományos kutatás és innováció terén, így fellendülést hozhat a negyedik évtized számukra.
A legpesszimistább forgatókönyv alapján a covid-krízis és a globális felmelegedés komoly zavarokat okozhat a nemzetközi élelmiszer-ellátásban, ami több millió ártatlan ember halálához vezethet.