Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,22 Ft
Euró
394,67 Ft
Font
461,06 Ft
Bitcoin
64,913 $

Kiborgokká alakították a csigákat kutatók, hogy megnézzék, miként gondolkodnak

A kutatók azért változtatták át valóságos élő robotokká a veszélyeztetett fajhoz tartozó puhatestűeket, hogy megvizsgálják, hogyan lehetne megvédeni őket a ragadozóktól.

Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Még az 1970-es években fedezték fel biológusok a Francia Polinéziában található Társaság-szigeteken a rózsás farkascsiga névre keresztelt állatfajt, melynek egyedei már akkortájt is ritkaságnak számítottak, az állományuk pedig a 21. század elejére jelentősen megritkult.

A Michigani Egyetem kutatói legutóbbi tanulmányukban a fennmaradt öt alfaj közül az egyiket, a Partula hyalina egyedeit vették tüzetesebben górcső alá annak érdekében, hogy kiderítsék, milyen védekezési mechanizmusokkal rendelkeznek. Soron kívül Nem kizárt, hogy ismételten benzinárstop kerül bevezetésre

Rájöttek, hogy a rózsás farkascsiga sokkal érzékenyebb a napsugarakra, mint az átlagos puhatestűek, ezért főként éjjel járják az erdőket, ami nem éppen előnyös, hiszen ebben a napszakban portyáznak a ragadozók is a környéken.

Mivel eddig rejtély volt a tudósok számára, valójában hogyan tudnak elrejtőzni a csigák a különféle madarak elől, ezért egy apró számítógépet ültettek a tesztelendő állatok mészváza alá. A Michigan Micro Mote (M3) nevű komputerrel lényegében kiborgokká alakították az ártatlan Partula hyalinákat, amelyek valós idejű adatokat küldenek a biológusoknak.

Egyelőre csupán azt tudták bebizonyítani, hogy leginkább árnyékos helyekre húzódnak a csigák az ellenségek elől, valamint mozgásuk alapján beazonosították, pontosan milyen gyorsasággal tudják ezt megtenni.

Az M3 révén abban bíznak a kutatók, hogy más, kihalás szélére sodródott állatfajt is nyomon tudnak követni, hála az egység kitűnő teljesítményének és energiafelhasználási igénytelenségének.