Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,11 Ft
Euró
393,73 Ft
Font
461,02 Ft
Bitcoin
70,074 $

Nobel-díjas tudós: a mesterséges intelligenciával szemben esélye sem lesz az emberiségnek

Egy ideje már sci-fi filmekből sejthettük, hogy a robotok utópisztikus jövője korántsem légből kapott fantazmagória, amire a technológia folyamatos fejlődése tett rá hatalmas lapáttal.

Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A The Guardian magazinnak adott hosszabb interjújában Daniel Kahneman Nobel-díjas tudós osztotta meg gondolatait azzal kapcsolatban, miként tekint a jövőre, és hogyan képzeli el a mesterséges intelligencia fejlődését.

„Egyértelmű számomra, hogy az AI fog győzni, mi pedig a közelében sem leszünk. Hogy majd miként alkalmazkodik hozzájuk az emberiség – nos, ez egy egészen érdekes probléma.” Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Miért is kellene hallgatnunk Daniel Kahnemanra? Főként azért, mert 2011-es könyvéből, a Gyors és lassú gondolkodás című műből összesen kétmillió darab fogyott világszerte, ami bár önmagában nem lenne indok, viszont a kötetben azt fejtegeti, hogyan gondolkodnak az emberek, és milyen folyamatok mérlegelése után döntik el, mi számít racionális lépésnek, és mi nem.

Kahnemann ezen felül hozzájárult a kilátáselmélet felállításához, amiért 2002-ben elnyerte a Nobel-díjat. A tudós úgy véli, hogy a koronavírus-járvány megmutatta, mennyire képtelen az emberiség vészhelyzetben cselekedni, ugyanis egy gyorsan terjedő kórokozó esetén még a legszakavatottabb kutatók sem tudtak ésszerű döntéseket hozni, így rengeteg számítási hiba történt.

Az AI-ról Kahnemann elmondta, óriási fennakadások lehetnek, mivel a technológia megállíthatatlanul fejlődik, szinte exponenciális növekedést mutat, míg az emberek többnyire lineáris módon követik ezt a görbét.

„Ha a lineáris nyomvonalon tartózkodó embereket exponenciális úton kibontakozó és fejlődő kihívásokkal szembeállítjuk, akkor nem tudnak olyan könnyen alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Az orvosi diagnosztikában ez még hasznos lehet, de gondoljunk bele, mi történhet akkor, ha kiderül, egy algoritmus jobban vezetné az országot?” – tette fel a költői kérdést a tudós.