Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Speciális kezeléssel elpusztíthatóak a legveszélyesebb szuperbaktériumok

Az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok, más néven szuperbaktériumok folyamatos terjedése egyre nagyobb aggodalomra ad okot, egyes szakértők szerint 2050-re évente több millió embert ölhetnek meg.

...svg content...Twenty20
Orvostudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Ezek a baktériumok úgy fejlődnek, hogy kijátsszák a legjobb gyógyszereink hatásmechanizmusait, de ha előre tudjuk, hogy mely mikrobák lesznek erre hajlamosak, akkor esélyt kaphatunk arra, hogy finomhangoljuk a kezeléseket.

A tudósok jelentős áttörést értek el azzal, hogy első ízben mutatták ki a baktériumok úgynevezett előrezisztenciájának jeleit, ami szerintük lehetővé teszi a szuperbaktériumokat csírájában elfojtó, célzottabb terápiák alkalmazását. Soron kívül Karácsony Gergely 2026-ban kész a Tisza Pártra szavazni

A tanulmány mögött álló nemzetközi tudóscsoport a tuberkulózis (TBC) korszerű kezelésén dolgozott, amely 2020-ban 1,5 millió ember halálát okozta, és ezzel a fertőző betegségek között a koronavírus után a második helyen állt. A tbc-baktériumok rezisztenciát fejleszthetnek ki a gyógyszerekkel szemben, ha a gyógyítható betegség leküzdésére használt készítményeket rosszul használják, például kihagyják az adagolást vagy idő előtt befejezik a kezelést.

A többszörös gyógyszer-rezisztenciával rendelkező tuberkulózis kezelése költséges és hosszadalmas folyamat, a legszélsőségesebb formák terápiája akár félmillió dollárba is kerülhet. Az új tanulmány szerzői azt tűzték ki célul, hogy jobban megértsék, hogyan alakulnak ki ezek a törzsek, és miként lehetne őket jobban kezelni, vagy ideális esetben megakadályozni, hogy egyáltalán kialakuljanak.

Ennek érdekében a kutatócsoport több mint 3 000 különböző TBC-minta genomját elemezte, és ezekből egy bakteriális családfát épített fel. Ezután számítógépes analízis segítségével a csapat azonosította a mikrobák ősi genetikai kódját, amelyek a későbbiekben gyógyszerrezisztenciát fejlesztettek ki, így megjósolhatták, hogy a családfa mely ágai válhatnak ellenállóvá.

A kutatócsoport úgy véli, ez az első bizonyíték az előrezisztenciára, amely arra utal, hogy a baktériumok vagy a vírusok esetében megnő a kockázata annak, hogy a jövőben gyógyszerrezisztencia alakul ki. Szerintük ez a megközelítés potenciálisan más fertőző betegségekre is alkalmazható, és olyan terápiákhoz vezethet, amelyeket az adott kórokozók DNS-éhez igazítanak, hogy megelőzzék az ellenállóképesség létrejöttét.

Japán a mesterséges intelligenciával üzenne hadat az animekalózok ellen

Hatalmas károkat okoznak, hatalmas beruházással vágnának vissza.

Ma sem fogunk unatkozni az angol bajnokságban

A két manchester sztárcsapat is pályára lép szombaton az angol bajnokságban, akik ráadásul városi riválisok is, bár nagy közöttük a különbség.