Kémballonok fejlesztésébe kezdett az amerikai hadsereg
Ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor az Egyesült Államok hadserege hamarosan olyan légballonokat vethet be, amelyek képesek lesznek a fejünk felett röpködve kémkedni.
A HELEIOS névre keresztelt projekt révén légballonokból álló flottát küldhetnek ki a Föld atmoszférájának felső rétegeibe, közel a világűr határához, ahonnan aztán fontos adatokat gyűjthetnek be az ellenségről, vagy akár a szövetségesekről is.
Mindez azt jelenti, hogy a fejünk fölött mintegy 18 kilométerre repkedő „kémlufik” segítségével az amerikai hírszerzés nyomon követhet minket anélkül, hogy erről tudnánk, bár elmondásuk szerint kizárólag világpolitikai konfliktusok esetén vethetik be őket.
A HELEIOS bár nem számít kémműholdnak, mégis úgy működik, képes ugyanis folyamatosan monitorozni az ellenség kommunikációját, és ha szükséges, akkor le is állítja az adatfolyamokat és a két végpont közötti jelküldéseket, továbbá a különféle rádiósugárzásokat is meg tudja zavarni – írta a C4ISRNET portál.
Az egység fejlesztéséért felelős menedzser, Daniel Holland közölte, a fő céljuk az volt, hogy egy olcsó előállítási költséggel rendelkező szerkezetet hozzanak létre, melyre olyan szenzorokat szereljenek, amikkel részletes ellenőrzéseket és nyomkövetést lehet végrehajtani anélkül, hogy ezt detektálhassa az ellenség.
„Egyetlen kérdés csupán az volt, hogy elég könnyűvé tudjuk-e varázsolni a légballont, mivel annyi műszert helyeztünk el rajta, hogy kérdésessé vált a projekt sikeressége. Végül mégis sikerrel jártunk, így az eszközzel elektronikus és kibercsapást mérhetünk a kiválasztott célpontokra” – magyarázta.
Egyelőre nem tudni, hogy ezek a kémballonok autonóm működéssel cikázhatnak-e az atmoszférában, vagy esetleg egy külön irányítóközpontot hoznak majd létre számukra, mint ahogyan arról sem szóltak a jelentések, pontosan mikor tervezik a légtérbe bocsátani őket.