Kelj fel egy órával korábban, és 23 százalékkal kisebb eséllyel élheted át a depresszió tüneteit
Miközben orvosok folyamatosan hangsúlyozzák, a megfelelő 7-8 óra alvás elengedhetetlen az egészséges élethez, a legújabb kutatásokból kiderült, hogy ha egy órával hamarabb ébredünk fel, azzal javíthatunk mentális állapotunkon.
A JAMA Psychiatry folyóiratban közzétett tanulmányban a Colorado Egyetem, a Harvard és az MIT kutatói megállapították, hogy pontosan 23 százalékkal kisebb a rizikója a depresszió kialakulásának, ha egy órával hamarabb kelünk fel álmunkból.
A tudósok az elemzés során több mint 800 ezer személy adatát vizsgálták meg, akik közül 85 ezren viseltek alvásmegfigyelő rendszereket, 250 ezren pedig különféle alvással kapcsolatos közvélemény-kutatást töltöttek ki.
Rájöttek, hogy a nagy átlag szerint többnyire 11 órakor feküdtek le és reggel 6 órakor keltek fel a vizsgált személyek. Ezután megnézték, hogy miként változott ez az időtartam azoknál, akik valamilyen gyógyszert szedtek szorongásra, depresszióra vagy más alapbetegségekre.
Az eredmények sokkolónak bizonyultak, kiderült ugyanis, hogy azok, akik csupán egy órával mennek hamarabb aludni és ennyivel korábban kelnek fel, sokkal jobb mentális egészségnek örvendenek, mint azok, akik tartották magukat a hagyományos életciklusukhoz.
Egyszóval, ha egy órával hamarabb ébredünk fel, akkor 23 százalékkal kisebb az esély arra, hogy depressziós szimptómákban fogunk szenvedni életünk során, míg ha ugyanezt az adatot két órára toljuk, akkor már 40 százalékos javulást érhetünk el.
Természetesen nem kell egyből maximális szorongástól és lelki krízistől tartaniuk az éjjeli baglyoknak sem, ugyanis a megfelelő mozgás, illetve a kiegyensúlyozott étrend nagyobb jelentőséggel bír, mint az alvás szabályozása, mégis érdemes megfontolni, miként állítjuk be biológiai óránkat.