Kapcsolat van az alvás REM fázisa és az étkezési szokásaink között
Egy svájci kutatócsoport igazán érdekes tanulmánya szerint az agy étvágyért felelős régiói közrejátszhatnak az alvás minőségében.
Egy svájci kutatócsoport igazán érdekes tanulmánya szerint az agy étvágyért felelős régiói közrejátszhatnak az alvás minőségében.
Hiába végeztek el már annyi kutatást a REM fázisról, még mindig az emberi szervezet egyik legrejtélyesebb folyamataként tartják számon. A villámgyors szemmozgásokkal jellemezhető alvási szakasz szinte minden emlősnél jelen van, az embereknél pedig a pihenés minőségére van óriási hatással.
A legújabb kísérletek során a laterális hipotalamuszt vizsgálták – az agy ezen apró része alapvető szerepet játszik a táplálékbevitelben, a kényszerviselkedésben és egyéb fiziológiai folyamatokban.
Korábban már azonosítottak magas neuronaktivitást REM fázis alatt a laterális hipotalamuszban, viszont nem tudták megmagyarázni, ennek pontosan mi lehetett az oka. Ahhoz, hogy még jobban megértsék, milyen mértékben járul hozzá ez a régió a procedúrákhoz, egereken nézték meg, mi történik, ha blokkolják ezt a neurális rendszert.
Az optogenetika technikáját hívták segítségül, amellyel egy pulzáló fénnyel aktiválni vagy blokkolni lehet az állatokban található specifikus neuronokat. A vizsgálatok alatt rájöttek, hogy a laterális hipotalamusz teljes mértékű inaktiválása esetében az egerek sokkal kevesebb ételt fogyasztottak el ébredés után, egy teljes éjszakán keresztül tartó beavatkozásnál pedig akár hosszú napokra befolyásolni tudták az étkezési szokásaikat.
Egyelőre nem tudják biztosan megmondani, miként játszhat szerepet az újonnan felfedezett mechanizmus a szervezet napi táplálkozási mintáiban, viszont azt feltételezik, valamilyen alvási újraindulás történhet, amit a laterális hipotalamusz fluktuációjának megzavarásával lehet előidézni.
Ne hagyd ki: