Jóváhagyták a Pfizer és a Moderna felturbózott vakcináit
Az amerikai szabályozó hatóságok jóváhagyták a Pfizer és a Moderna által gyártott koronavírus-vakcinák frissített változatait, amely a korai vizsgálatok alapján az Eris és a Pirola ellen is védelmet nyújt.
A Pfizer és a Moderna felturbózott vakcináit a 12 éves és idősebb korosztály számára engedélyezték, a 6 hónapos és idősebb korosztály számára pedig sürgősségi felhasználás keretében. A Novavax által gyártott másik vakcina jelenleg az FDA-nál felülvizsgálat alatt áll a 12 éves és annál idősebb korosztály számára történő felhasználásra – írta meg a Portfolio a Bloomberg beszámolója alapján.
A Biden-kormányzat korábban azt közölte, az új vakcinákat szeptember közepén tennék elérhetővé. Ám ahhoz, hogy ezek az oltások eljussanak a lakossághoz, az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának hivatalos ajánlást kell kiadnia, ami akár már ma megtörténhet.
Júniusban az amerikai egészségügyi tisztviselők felszólították a gyógyszergyártókat, hogy őszre alakítsák át az oltásokat, amelyek védelmet nyújtanak az XBB.1.5 alváltozat ellen, amely akkor a covid-fertőzések mintegy 40%-át okozta. A Pfizer és a Moderna állította, hogy frissített oltásaik a korai vizsgálatokban védelmet nyújtottak a jelenleg legelterjedtebb EG.5-ös (Eris) variáns ellen is.
Az újabb, BA.2.86 nevű változatnak (Pirola) azonban több mint 30 mutációja van a tüskefehérjében, ezáltal kezdetben aggódni kezdtek amiatt, hogy az új vakcinák kevésbé lesznek hatékonyak. De később mindkét vállalat azt mondta, hogy vakcináik a vizsgálatok során a BA.2.86 törzzsel szembeni antitesteket is növelték.
A jelenlegi covid-hullám novemberre, vagy korábban tetőzhet
Mindeközben a kórházi kezelések száma emelkedik: az augusztus 26-án véget ért hét adatai szerint a covid kórházi kezelések 16%-kal nőttek az előző héthez képest Amerikában, a halálozások 11%-kal emelkedtek. A szakértők szerint még korai lenne megmondani, hogy az új változatok okozzák-e a súlyos esetek megugrását, de nem tartják valószínűnek, hogy a BA.2.86 állna ennek hátterében.
Abraar Karan, a Stanford Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó szakértője itt megjegyezte, amiatt gondolják ezt, hogy a kórházi kezelések nem emelkedtek jelentősen az ország azon régióiban, ahol az új variánst észlelték. A Jefferies elemzőinek kutatásából pedig az derült ki, miszerint a jelenlegi covid-hullám novemberre, vagy akár korábban is tetőzhet, mivel a korai bizonyítékok arra utalnak, hogy a Pirola nem olyan fertőzőképes, mint az eredeti omikron törzs.
Andy Pekosz, a Johns Hopkins Egyetem immunológusa szerint a vakcinák és fertőzések okozta immunitás csökkenése, valamint a több mutációval rendelkező új változatok megjelenése miatt most mégis több ember fogékony koronavírusra. „A halálesetek és a kórházi kezelések elsősorban még mindig a magas kockázatú népességcsoportokra, például az idősekre és az immunhiányos betegekre koncentrálódnak” – mondta.