Egy jelentés szerint évente 17 milliárd forintnyi víz folyik el Magyarországon
A jelentésben mindemellett számos problémára hívják fel a figyelmet.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kedden közzétett, 2017 és 2023 szeptembere közötti időszakra vonatkozó jelentése alapján Magyarországon az éves hálózati vízveszteség 25 százalékos, ami évente 17 milliárd forintnyi kiesést jelent – szemlézte az rtl.hu a Magyar Hang cikkét, amelyben azt is megjegyzik: az éves hálózati vízveszteség a Balaton medencéjének közel 9 százalékát töltené meg, míg a Velencei-tóét 3,5-szer.
Az elemzés rávilágított a szektorban tapasztalható vezetési és kormányzati zavarokra, a koordinálatlanságra, valamint az infrastrukturális és pénzügyi hiányosságokra. Egyúttal arra is kitér, hogy a hazai ivóvízhálózat hossza közel 95 ezer kilométer, ebből 70 ezer kilométer gerinchálózat és 25 ezer kilométer bekötővezeték. A működő gerincvezetékek mintegy 40 százaléka azbeszt-cementből készült, melyeket a 70-es és 80-as években telepítettek, így már cserére szorulnak.
Az elmaradt hálózat-inventarizálás és az egyes víziközmű-értékek egységes értékelésének hiánya megnehezítette a hálózatok állapotának felmérését és a közműszolgáltató infrastruktúrájának korszerűsítéséhez szükséges pénzeszközök pontos meghatározását. A számvevőszék szerint a társaságok fejlesztési tervei szerint 2023 és 2037 között a víziközmű-hálózatok rekonstrukciójára 3775 milliárd forintot kellene fordítani – hangsúlyozzák.
A problémák enyhítése érdekében létrejött az ágazatért felelős államtitkárság, ami 2025-től eltörli a vízhálózatra kivetett közműadót, ez pedig évente 14 milliárd forintot jelent. 2023-tól kezdve az állam egységesíti a nem lakossági felhasználók víz- és csatornadíjait – teszik hozzá. Mindemellett kiemelik azt is: az ágazati becslések szerint több ezer milliárd forintos beruházásra lenne szükség az infrastruktúra felújításához.
Eközben a szektorban dolgozók bére már 2022-ben 15 százalékkal elmaradt a nemzetgazdasági átlagtól, és a dolgozók átlagéletkora magas, körülbelül 50 év, ráadásul utánpótlás szinte nincs is. De korábban azt is megírtuk, hogy a következő években tovább folytatódik a hazai ivóvízhálózat felújítása: évente akár 1200-1500 kilométernyi ivóvízvezeték is megújulhat az ezt kiegészítő infrastruktúrákkal, így a szivattyúkkal és a vezérlést végző gépparkkal együtt.