Súlyos csapást mért az USA hadserege az Iszlám Államra Irakban
Az USA egy újabb sikeres terrorellenes akción van túl, ezúttal az Iszlám Államot vették célba Irakban.
Az Egyesült Államok hivatalos tájékoztatás szerint 15 olyan személyt iktattak ki Irakban, akik az Iszlám Állam emberei voltak. Az iraki biztonsági erőkkel közösen hajtották végre a hadműveletet, aminek fő célpontja a fegyveres csoport vezetése volt.
Az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága jelentette be, csütörtök hajnalban történt az akció. Általában csak napokkal később számolnak be ezekről az akciókról, és ez most sem volt másként. A jelentésben foglaltak szerint nincs arra utaló jel, hogy lenne civil áldozata a csapásnak.
Az akció során fegyverrel, gránáttal és robbanóanyaggal felszerelt terroristákat azonosítottak. Arról azonban egyelőre nem adtak ki információt, az akciónak volt-e amerikai vagy iraki áldozata. Az iraki hadsereg a közleményében arról számolt be, hogy légi támadások útján vettek célba búvóhelyeket, majd az ország sivatagában és barlangjaiban folytatták a harcot a katonák.
Nincs kegyelem a terroristáknak
Minden feltérképezett búvóhelyet, fegyvert és logisztikai támogatást kiiktattak. Ezzel együtt fontos iratokat és kommunikációs eszközöket foglaltak el a terroristáktól. A BBC azt írja, az USA célja ezzel a támadással az volt, hogy megzavarja és gyengítse az Iszlám Államot azon képességében, hogy amerikai, iraki és más szövetségesek ellen tervezzenek, szervezzenek támadásokat a térségben.
Körülbelül 2500 amerikai katona tartózkodik jelenleg Irakban, akik nem folytatnak közvetlen harcokat, elsősorban tanácsadói és segítői szerepet töltenek be, miután 2021-ben az a döntés született, hogy leállnak a rendszeres katonai műveleteikkel.
Frank Gardner, a BBC munkatársa júniusban azt mondta, a rendőrség és a biztonsági szervek közötti hírszerzési információk megosztása nagymértékben elfojtotta az Iszlám Állam összehangolt támadásait Európában. Ugyanakkor a dzsihadista propaganda, ami elsősorban továbbra is online formában terjed, még mindig képes motiválni az általa radikalizálódott szélsőségeseket, akik időről időre támadásokat hajtanak végre, mint azt láthattuk Németországban is, ahol egy fesztivál alatt többeket halálra késelt egy szélsőséges.