Injekciós tű helyett nyelv alá helyezhető ostya válthatja a vakcinák beadási eljárását
Rengeteg gyermek és felnőtt retteg az injekciós tűktől, ami a koronavírus-járvány kellős közepén súlyos problémákat okozhat, ezért tudósok olyan módszereket vizsgáltak meg, melyekkel helyettesíteni lehet a hagyományos technikákat.
Már rengeteg olyan gyógyszer létezik, ami a nyelv alá rakva azonnal feloldódik, a hatóanyag bekerül a véráramba, majd kifejti hatását, elég csak a nitroglicerinre gondolnunk, ami súlyos szívproblémák esetén életmentő lehet.
Ami a fehérjealapú vakcinákat illeti, a molekulák méretei miatt szinte lehetetlen átjuttatni a szükséges kémiai anyagokat a sejtek membránján, ezért kizárólag izomba beszúrva lehet őket beinjektálni a szervezetbe, ezen felül rendkívül sérülékenyek is, így csakis hideg hőmérsékletek mellett tárolhatóak, máskülönben elveszítik hatékonyságukat.
A Minnesotai Egyetem kutatói e problémát orvosolandó létrehoztak egy speciális ostyát, ami két polimerből, karboximetil-cellulózból (CMC) és algából nyert alginátból áll. A CMC segítségével az ostya hosszabb ideig hozzá tud tapadni magas hatóanyag-koncentráció fenntartása mellett az úgynevezett szublingvális sejtmembránhoz, míg az alignát kívülről védi és megőrzi a molekulák eredeti alakját.
Mindez biztonságos és hatékony beadási módszernek számít, miközben a tárolás szintúgy könnyedén megoldható akár szobahőmérsékleten is anélkül, hogy bármiféle károsodás lépne fel a szövetben vagy a vakcinában.
Laboratóriumi tesztek során HIV-vakcinát juttattak be egerekbe ezzel az ostyás procedúrával, és kiderítették, hogy az effektivitás nem szenvedett csorbát, így az sem elképzelhetetlen, hogy a jövőben akár koronavírus elleni védőoltások esetében is alkalmazni fogják a technikát.
Főként afrikai, dél-amerikai és délkelet-ázsiai országok számára jelenthetne megoldást vakcinák disztribúciója szempontjából a nyelv alá helyezhető ostyaoltás, hiszen komolyabb erőfeszítések és tárolási fennakadások nélkül eljuttathatnák az oltóanyagokat a rászorulók részére.