Ilyen lehet Biden és Kína kapcsolata a szakértő szerint
Esward Prasard, a Nemzetközi Valutaalap kínai kirendeltségének korábbi vezetője úgy véli, az Egyesült Államok két fontos területen, a klímaváltozás és az egészségügy területén akár még együttműködésbe is kezdhet Kínával Joe Biden elnöksége alatt
Esward Prasard, a Nemzetközi Valutaalap kínai kirendeltségének korábbi vezetője úgy véli, az Egyesült Államok két fontos területen, a klímaváltozás és az egészségügy területén akár még együttműködésbe is kezdhet Kínával Joe Biden elnöksége alatt – írja a CNBC.
Joe Biden megválasztott elnök már korábban is jelezte, hogy megválasztása esetén a klímaváltozás és a koronavírus-járvány kezelése lesz az első számú prioritás, utóbbit nyomatékosította is a hétfői nap folyamán, ugyanis bejelentette, hogy felállított egy koronavírus elleni munkacsoportot, melyet számos szakértővel töltött meg.
A munkacsoport vezetését három fő fogja ellátni: Vivek Murthy, korábbi országos tisztifőorvos; David Kessler, az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) korábbi vezetője; és Dr. Marcella Nunez-Smith, a Yale Egyetem epidemiológusa. Ezen felül is lesznek neves tagja a munkacsoportnak, mint Dr. Zeke Emanuel, az Obamacare egyik kidolgozója és Obama elnök egyik korábbi egészségügyi tanácsadója.
Esward Prasard, aki jelenleg a Cornell Egyetem professzora a hétfői nap folyamán a CNBC-nek nyilatkozva fogalmazott úgy, hogy e két ügy látszólag nagyon fontos lesz a Biden-elnökség számára, és szerinte ennek kapcsán Kínában „ha nem is közeli barátra, de legalább partnerre lelnek”.
Az IMF Kína korábbi vezetője szerint az egészségügy területén Kínával azért lehet jó az együttműködés, mert „vitathatóan, de egész jó munkát végeztek” a koronavírus-járvány kezelése terén, míg a globális felmelegedés kapcsán hozzátette, hogy „az Egyesült Államok Kína együttműködése nélkül nem sokat tudna elérni ezen a téren”.
Prassad ugyanakkor leszögezi, hogy ettől függetlenül ez nem fogja azt jelenteni, hogy az Egyesült Államok és Kína kapcsolata – mely Trump elnöksége alatt csak romlott – 180 fokos fordulatot venni, és örökbarátok lesznek, a szakértő szerint nem lehet arra számítani Biden alatt sem, hogy az amerikai Kína-politika radikális fordulatot vegyen.
Ez főként azért lehet igaz, mert az USA-Kína kapcsolat alapjai változtak meg az elmúlt néhány évben – emelte ki. Az Egyesült Államok ugyanis nem nagyon látta, hogy olyan „kifizetődő” lenne, amikor Kínával együttműködik. Ennek ellenére azonban a Biden-kormány másfajta megközelítést és egyben retorikát alkalmazhat Pekinggel szemben.