Ilyen fotót még biztosan nem láttál a világegyetemről
Az orosz-német eROSITA űrtávcső röntgensugarak segítségével térképezte fel a látható univerzumot.
Az orosz-német eROSITA űrtávcső röntgensugarak segítségével térképezte fel a látható univerzumot.
A lenyűgöző fotókat a Spektr-RG műholdra erősített teleszkóppal készítették a kutatók, melyet múlt júliusban bocsátottak ki a világűrbe. Az űrszonda nagyjából a Földtől 1,5 millió kilométeres távolságban vizsgálja az univerzum rejtett zugait.
A szerkezet hivatalosan 2019 december óta képes önálló munkákat elvégezni, azóta pedig szüntelenül gyártja az érdekesebbnél érdekesebb képeket.
Az elmúlt hat hónap során az úgynevezett Aitoff projekciós technológiát használták, amellyel detektálhatóak a világűrben lévő anyagok gyorsulásai, az objektumok felhevülései, valamint a csillagok fekete lyukakon való áthaladásai, illetve a különféle forró gázfelhők egyaránt.
Tejútrendszerünk az óriási térkép apró szegletében található, az óriási ellipszis közepe tájékán. Ahhoz, hogy minél pontosabban illusztrálni tudják a világegyetem kiterjedését és felépítését, eltérő színekkel illették a különböző részeket.
A kék színek a magas, a zöld árnyalatok a közepes, míg a vörösek az alacsony energiájú röntgensugarakat jelképezik.
Kirpal Nandra, a Max Planck Intézet garchingi Földönkívüli Fizikai Tanszékének asztrofizikai kutatócsoportjának vezető professzora elmondta, hat hónap leforgása alatt kétszer több adatot gyűjtöttek be a látható univerzumról, mint az elmúlt 60 év során összesen:
A világegyetem nagy részét magas energiájú galaxisok, valamint erős mágneses aktivitással rendelkező csillagok dominálják. A zöld és a sárga színek képviselik a csillagrendszereken és galaxisokon belül található forró gázokat, amelyek a Tejútrendszer evolúciójára is utalhatnak.
A fényes sárga folt a térkép jobb szélén szupernóvák maradványai, a fehér pöttyök pedig szupermasszív fekete lyukakról tanúskodnak, amelyek a térkép 80%-át teszik ki. Ezek a félelmetes objektumok óriási mennyiségű röntgensugarat bocsátanak ki magukból, miközben a galaxisok közepén meghajlítják a teret és felemésztik a környező anyagokat.
A térképpel az asztronómusok további magyarázatokat adhatnak a világegyetem tágulásának intenzitására, valamint a sötét anyag tulajdonságairól is tisztább képet alkothatnak.
Kapcsolódó hír: