Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nem árulta el a hongkongi vezető, hogyan kerülhetik el az újságírók a letartóztatást

Carrie Lam, Hongkong vezetője szerint nem tekinthető a sajtószabadság elleni támadásnak a demokráciapárti Apple Daily szerkesztőinek és vezetőinek letartóztatása, valamint vagyonuk befagyasztása.

...svg content...Az Apple Daily című hongkongi lap legfrissebb számát rakodja egy munkás egy hongkongi nyomdában 2021. június 18-án, egy nappal azután, hogy a lap ügyvezető igazgatóját, Royston Csov Tat Kuenát és további négy felsővezetőt a nemzetbiztonsági törvény által bűncselekménynek minősített "külföldiekkel való összejátszás" gyanúja miatt őrizetbe vették. Az Apple Daily válaszul 500 ezerre növelte a példányszámát. MTI/AP/Kin Cheung
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Lam ráadásul nem volt hajlandó elárulni az újságíróknak, hogy mit kell tenniük ahhoz, hogy elkerüljék a hírhedt és jogilag értelmezhetetlenül definiált nemzetbiztonsági törvény megsértését – írja a The Guardian.

A nemzetbiztonsági törvénynek azért is van jelentősége, mert arra hivatkozva tartóztatták le a demokráciapárti Apple Daily vezetőit és fagyasztották be a vagyonukat. A lap vezetőit azzal vádolták meg, hogy megpróbáltak egy „idegen” országgal szövetkezni. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Az Apple Daily vezetői kijelentették, hogy amennyiben nem fogják feloldani a vagyonukra kivetett korlátozásokat, akkor még ezen a héten felfüggesztik a hírportáljuk működését. Ez a keddi nap folyamán az angol nyelvű kiadással már meg is történt.

Lam tagadta, hogy a lap vezetőinek letartóztatása a sajtószabadság elleni támadás volt, elmondása szerint a rendőri akció külföldi kritikusai – köztük nemzetközi szervezetek és kormányok – csak át akarták értelmezni azokat a tetteket, amelyek a nemzetbiztonságot veszélybe sodorták:

„Nem szabad lebecsülni a jelentőségét annak, hogy megsértették a nemzetbiztonsági törvényt, ne próbáljuk már gyönyörűvé tenni az ilyen tetteket. Ne vádolják azzal a hongkongi hatóságokat, hogy a nemzetbiztonsági törvényt használják fel arra, hogy elnyomják a médiát vagy a sajtószabadságot”

A hatóságok a törvénysértés megvalósítása tekintetében arra hivatkoztak, hogy összesen 30 olyan cikket találtak, amelyek szankciókat kért a kínai és a hongkongi kormányokra. A hatóságok viszont nem mondták el konkrétan, hogy melyek voltak azok, hogy egyáltalán véleménycikkek vagy hírek voltak.

Lam szerint amennyiben valaki „normális újságírói tevékenységet folytat”, akkor nem fogja veszélybe sodorni a nemzetbiztonságot. A törvény szerinte nagyon jól van definiálva, mindenki számára érthetően lehet értelmezni.

„Úgy gondolom, a barátaink a médiában pontosan fel tudják mérni, mik sodorják veszélybe a nemzetbiztonságot. Teljesen rendben van, ha a hongkongi kormányt kritizálják, azonban ha az a szándék, hogy a kormány megbuktatása ellen szervezkednek, az már egy más dolog”