Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Holdra szállást tervez 2024-ben az Egyesült Arab Emirátusok is

Az Egyesült Arab Emirátusok lehet a negyedik nemzet, amelyik landolhat a Holdon, ha minden az előzetes tervek szerint alakul, és négy éven belül megépítik a roverhez szükséges alkatrészeket.

...svg content...This composite image of the moon using Clementine data from 1994 is the view we are most likely to see when the moon is full.Credit: NASATo learn about NASA's LRO project go to: http://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/main/index.html<b><a href="http://www.nasa.gov/centers/goddard/home/index.html">NASA Goddard Space Flight Center</a></b> contributes to NASA’s mission through four scientific endeavors: Earth Science, Heliophysics, Solar System Exploration, and Astrophysics. Goddard plays a leading role in NASA’s endeavors by providing compelling scientific knowledge to advance the Agency’s mission.<b>Follow us on <a href="http://twitter.com/NASA_GoddardPix">Twitter</a></b><b>Join us on <a href="http://www.facebook.com/pages/Greenbelt-MD/NASA-Goddard/395013845897?ref=tsd">Facebook</a></b>
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Egyesült Arab Emirátusok lehet a negyedik nemzet, amelyik landolhat a Holdon, ha minden az előzetes tervek szerint alakul, és négy éven belül megépítik a roverhez szükséges alkatrészeket.

A missziót ezen a héten jelentette be Dubaj kormányzója és egyben az ország miniszterelnöke, Mohammed bin Rasid Al Maktoum sejk. A hordozórakétát kizárólag egyesült arab emírségekbeli mérnökök és kutatók készíthetik el, magát a holdjárót pedig a Rasid Lunar Rover nevet adták, tisztelegve ezzel Rasid bin Szajed Al Maktoum előtt, aki 1958 és 1990 között uralkodott Dubajban. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

Mindez idáig csupán az Egyesült Államok, a Szovjetunió és Kína hajtott végre sikeres holdra szállást, 2024-ben az arab ország is felkerülhet a nívós listára. A formatervek valószínűleg 2021-re készülhetnek el, míg a gyártás 2022-ben, maga az összeszerelés és az előzetes tesztelések pedig 2023-ban indulhatnak.

A küldetés tudományos célja a Hold talajának és a felszíni hőmérsékleti viszonyok vizsgálata lesz; a rover ezen felül részletes fényképeket fog lőni a környezetről, amelyeket továbbíthat majd a Földre, továbbá fejlett robotikai technológiát is bevethetnek a kutatók.

Adnan Al Rajsz, a Mohammed bin Rasid Űrközpont (MBRSC) szakembere a mérföldkőnek számító bejelentés kapcsán elmondta,

„A Lunar Roverrel körülbelül ezer fotót küldhetünk vissza a Földre – végigkövethetjük velük magát a holdra szállást és megtekinthetjük a felszínt. Ezen kívül éjszakai fotókon csodálhatjuk meg a Földet, hőfelvételeket és navigációs adatokat is gyűjthetünk, megvizsgálhatjuk a topográfiai adatokat, inerciás méréseket végezhetünk, de még az egység energiafelhasználását is ellenőrizhetjük.”

Az MBRSC a Hold-programon kívül jelenleg a Hope nevezetű űrszondával éppen a Mars felé tart. A júliusban a világűrbe bocsájtott Hope-pal a vörös bolygó atmoszféráját tanulmányozhatják, illetve a légkör rétegeit vehetik tüzetesebben górcső alá. Al Rajsz hozzátette, végső céljuk az, hogy 2117-re egy élhető kolóniát hozzanak létre a Marson, ehhez viszont még rengeteg munka szükséges.

Ellenfelet kapott a magyar válogatott a Nemzetek Ligájában

Nagy izgalommal követhettük figyelemmel a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozós sorsolását, aminek a magyar válogatott is érintettje volt.