Holdjáró koncepciót épített a Škoda autók mintájára egy cseh vállalat
Az Xtend Design nevű tervezői stúdió szerint a jövőben elektromos meghajtású, roverekhez hasonlító autókkal végezhetik el a Holdon és a Marson a különböző kísérleteket és kőzetgyűjtéseket, nem mellesleg az emberek közlekedését is ilyesfajta szerkezetekkel oldhatják meg.
A vállalat a hónap elején a cseh űrhét egyik rendezvényén mutatta be a speciális elektromos holdjáró koncepcióját. A Luniaq nevű jármű a NASA MMSEV (Multi-Mission Space Exploration Vehicle) platformján alapul, és a Škoda Enyaqból merít ihletet. A rover koncepciójában könnyen felfedezhetők a Škoda kecses, mégis szögletes formatervezési vonalai és dizájnelemei.
Az elektromos járművet Tomáš Rousek, az Xtend űrdizájnere tervezte, aki korábban a NASA Jet Propulsion Laboratory-nál dolgozott a Holdra és a Marsra irányuló koncepcionális küldetéseken.
A jármű a Michelin defekttűrő Tweel gumiabroncs-technológiáját használja, nagy ablakai pedig átlátszó alumíniumból készülhetnek, így az üvegnél tartósabbak, ezért ha olyan anyagokkal találkoznának, mint a repülő törmelékek és a mikrometeoritok, akkor sem érné őket károsodás.
A polietilén rétegek az űrhajósok sugárzás elleni védelmét szolgálnák, a jármű tetejére szerelt sztereoszkópos kamerák pedig a terepet vizsgálnák, és segítenék az autonóm működést.
A rover hátsó részében egy speciális nyílás található, amely lehetővé teszi, hogy az űrhajósok közvetlenül beléphessenek a kapszulába anélkül, hogy a porszemcsék vagy más részecskék kabinba való bejutását kockáztatnák. A járművet szilárdtest-akkumulátorok látják el energiával, és a tetőn elhelyezett napelemek segítségével tölthetők fel.