Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hatalmas rákfajt fedeztek fel az óceán mélyén

Kétségkívül rendkívül sok érdekes teremtményre bukkantak eddig a mélytengeri régiókban, azonban a mostani páncélos élőlény még a kutatókat is meglepte.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Kétségkívül rendkívül sok érdekes teremtményre bukkantak eddig a mélytengeri régiókban, azonban a mostani páncélos élőlény még a kutatókat is meglepte.

Az óriási ászkarákot az indonéz partok közelében találták meg a 2018-as Dél-Jávai Mélytengeri Biodiverzitási Expedícó (SJADES 2018) során. Az állatokat 950 és 1 260 méteres mélységben azonosították, és a vizsgálatok után a zoológusok megállapították, hogy vadonatúj fajról van szó. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A Bathnomus raksasa tudományos névre keresztelt holotípus – azaz a faj leírására szolgáló első egyed – egy 36,3 centiméter hosszú hím volt, a másik pedig egy 29,8 centiméteres nőstény. A kifogott rákokat először a Bathynomus gignateusszal hozták kapcsolatba, később viszont rájöttek, hogy a bőre és a testfelépítése teljesen eltér ettől a fajtól, ezért a valaha élt egyik leghatalmasabb ászkarákot egy új csoportba kellett sorolniuk.

„Az új faj felfedezése megfelelő bizonyítéka lehet annak, mennyire keveset tudunk még az óceánokról. Egyértelmű, hogy sokkal több régiót lesz szükséges felkutatnunk annak érdekében, hogy a természet sokszínűségéről a lehető legtöbb információt begyűjthessük.”

mondta Helen Wong, a tanulmány szerzője.
Forrás: National University of Singapore

A kutatócsapat szerint az impozáns méretekkel megáldott rák tökéletes példája a mélytengeri izolált gigantizmusnak, amelynek lényege, hogy az óceánok alsóbb rétegeiben az élőlények nagyobbra nőnek, mint a szárazföldi rokonaik.

A legtöbb ászkarák, melyek képviselői akár otthonunk falain és padlóin is mászkálni szoktak, alig hosszabbak 1 centiméternél, a kolosszális Bathynomus nemzetséghez tartozó fajok egyedei ezzel szemben 30-szor nagyobbak.

Az elmúlt időkben igazán fellendültek az újonnan detektált fajokkal kapcsolatos kutatások, elég csak az élénk színű neonhalra gondolnunk, vagy arra a zooid kolóniára, ami akár 47 méteres hosszával monumentális szörnyetegként lebeg a tengervizek mélyén.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/bombaszagolo-saskat-hoztak-letre-amerikai-kutatok/