Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hatalmas óceánok lehettek a Ceres törpebolygó felszíne alatt

A csillagászok sokáig úgy gondolták, hogy a Ceres egy sivár kőzetbolygóként kering a Naprendszerben, azonban nemrég kiderült, hogy akár nagy mennyiségű víztartalékai lehetnek.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A csillagászok sokáig úgy gondolták, hogy a Ceres egy sivár kőzetbolygóként kering a Naprendszerben, azonban nemrég kiderült, hogy akár nagy mennyiségű víztartalékai lehetnek.

A Ceres a legnagyobb, saját gravitációs mezővel rendelkező objektum a Mars és a Jupiter között elterülő aszteroidaövben. A NASA Dawn űrszondája korábban már készített részletes, nagy felbontású fényképeket a törpebolygóról, amelyeket amerikai és európai asztronómusok analizáltak az elmúlt hetekben. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A kutatók a 20 millió éves Occator kráterre koncentráltak, és megállapították, hogy óriási kiterjedésű sós víz húzódhat meg a felülete alatt. A Nature Astronomy, Nature Geoscience és Nature Communications tudományos folyóiratokban megjelent publikációkból még több információt tudhattunk meg az apró égitestről, amit még az olasz Giuseppe Piazzi matematikus és teológus fedezett fel 1801-ben.

Infravörös feltérképezés után hidrohalit jelenlétére bukkantak, ami egy olyan ásvány, ami nagyon gyakorinak számít a tengerjégben, korábban viszont nem gondolták volna, hogy a Földön kívül is előfordulhat.

A római Nemzeti Asztrofizikai Intézet rpofesszora, Maria Cristina De Sanctis elmondta, hogy a Ceresen talált hidrohalit egyértelmű bizonyítékául szolgálhat annak, hogy egykor óceánok moshatták a kráter partjait:

„Mostantól biztosra vehetjük, hogy a Ceres a Szaturnusz és Jupiter holdjaihoz hasonlóan valamiféle tengeri szerkezettel rendelkezik.”

A kutatók véleménye szerint a felhalmozódott sótartalékok az elmúlt 2 millió év során alakulhattak ki, ami nagyon fiatalnak mondható, ezért úgy gondolják, hogy a hidrohalit keletkezésének folyamatai a törpebolygó belsejében a mai napig működhetnek.

„A Ceresen felfedezett anyagok asztrobiológiai szempontból rendkívül fontosak. Az ásványok nagyon instabilak a bolygó felszínén, így elképzelhető, hogy a közelmúltban jöhettek létre.”

tette hozzá De Sanctis.

Egy másik tanulmányban amerikai csillagászok szintén az Occator krátert elemezve rájöttek, hogy a Ceres domborzata és hegységei akkor formálódhattak, amikor egy meteorbecsapódás következtében feltörő víz ráfagyott a felszínre, majd erodálta a környéken lévő geológiai struktúrákat.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/az-elethez-nelkulozhetetlen-foszforban-gazdag-csillagtipust-fedeztek-fel/

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.