Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,19 Ft
Euró
394,21 Ft
Font
456,82 Ft
Bitcoin
66,267 $

Hatalmas kisbolygó közelítheti meg a Naprendszert, a Földre is veszélyes lehet

A Naprendszer külső peremén száguldozó rejtélyes objektum nagyjából 600 ezer évente halad el a Nap mellett, és ebben az évtizedben kerülhet a legközelebb központi csillagunkhoz.

Pixabay
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A 2014 UN271 névre keresztelt kisbolygó a Dark Energy Survey hivatalos adatai alapján körülbelül 100-370 kilométeres átmérővel rendelkezik, és mint az a legutóbbi mérésekből kiderült, sebesen közeledik a Naprendszer felé – írta a New Atlas magazin.

Egészen hátborzongató belegondolni, mi történhetne, ha egy ennyire hatalmas objektum a Földnek csapódna. A dinoszauruszok kihalásáért egy „mindössze” 200 méter körüli átmérőjű űrszikla lehetett a felelős, a szóban forgó kődarab azonban ennél ezerszer nagyobb, így még a bolygót is kitéríthetné tengelyéből, nem beszélve arról, hogy kipusztítaná az emberiséget és az élővilágot, pokollá téve a Földet.

Csillagászok szerint egyelőre nem kell tartanunk attól, hogy túlságosan közel merészkedne a 2014 UN271 a bolygónkhoz, mivel a Naptól is 22 csillagászati egységre lesz, ami azt jelenti, hogy 22-szer távolabb tartózkodik majd tőle, mint a Föld.

A kisbolygó egyébként jeges felszíne miatt üstökösnek fog tűnni, és hatalmas, fagyos csóvát húzhat maga után, miközben elsuhan majd az égbolton, amit akár szabad szemmel is követhetünk, ha valóban Napközelségbe kerül, ám leghamarabb távcsővel figyelhetjük meg, miként teszi meg izgalmas útját.

Egyedi jelenségről lesz szó, ugyanis csak több mint százezer év múlva fog ismét meglátogatni minket a Halley-hez hasonló üstökösszerű kisbolygó, így ha lemaradunk róla, csak leszármazottainknak adatik meg a lehetőség arra, hogy végigkövessék e káprázatos égi jelenséget.