Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hatalmas ballonnal fogja vizsgálni a NASA az újonnan született csillagokat

Részletes, 3D-s térképeket készíthet a sztratoszférába felbocsájtott szerkezet, amivel jobban megérthetik az óriási csillagok körüli gázfelhők tulajdonságait.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Részletes, 3D-s térképeket készíthet a sztratoszférába felbocsájtott szerkezet, amivel jobban megérthetik az óriási csillagok körüli gázfelhők tulajdonságait.

A NASA egy 2,5 méter hosszúságú teleszkópot tervez kilőni, amellyel a földi atmoszféra legfelsőbb rétegéből kémlelhetik egy futballstadion nagyságú ballonra szerelve a világűrt. Az ASTHROS névre keresztelt készülékkel az újonnan keletkezett csillagok körüli gázfelhőket szeretnék az általuk kibocsátott infravörös sugárzások tanulmányozása segítségével megismerni. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ezek a sugárzások a távoli infravörös hullámhosszba esnek, melyeket a Föld légköre teljesen blokkol, ezért az ASTHROS-nak 40 kilométeres magasságból kell őket levadásznia. Ahhoz, hogy a távcsövet fel lehessen vinni egészen a sztratoszférába, egy 120 méter széles héliumballont lesz szükséges alkalmazniuk.

A távcső a széles parabola-antennájával, a speciális lencséivel és detektoraival kifejezetten arra lett tervezve, hogy ezeket az egyedi infrasugarakat képes legyen azonosítani. Mivel ezek az eszközök a megfelelő működéshez rendkívül hideg hőmérsékleti körülményeket igényelnek, úgynevezett kriohűtőt is szereltek rájuk, amivel a detektorokat -232 Celsius-fokon tudják tartani.

A teleszkóppal összesen négy égitest vizsgálatát célozták meg, köztük a Tejútrendszerhez tartozó Carina csillagködöt, amit több százezer csillag bölcsőjeként tartanak számon az asztronómusok.

Az ASHTROS a sztratoszférában lévő természetes áramlatoknak köszönhetően három-négy hetente két-három kört fog leírni a Déli-sark fölött. Ha sikerrel járnak a megfigyelések, akkor egy ejtőernyővel szállhat vissza a Földre az egység, így akár többször is felhasználhatják majd a szerkezetet. Az eredeti tervek szerint 2023 decemberében indíthatják el a missziót az Antarktiszról.

https://liner.hu/radioaktiv-oceanok-lehetnek-a-neptunuszhoz-hasonlo-exobolygokon/

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.