Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Három oltás kellhet a kínai vakcinából?

Az Egyesült Arab Emírségekbeli egészségügyi hatóságok megkezdték a harmadik adagokat is beadni több embernek, akit a kínai Sinopharm által fejlesztett vakcinával oltottak be korábban.

...svg content...A kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcinája Horváth Ágnes háziorvos nagykanizsai rendelőjében 2021. március 5-én. MTI/Varga Györg
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A helyi orvosok ugyanis arra panaszkodnak, hogy a kínai vakcina néhány esetben nem vagy nem elegendő antitestet generált a szervezetben – írja cikkében a Wall Street Journal. Ez pedig fontos információ lehet Magyarország számára is, amely nagy mennyiségben rendelt a Sinopharm oltóanyagából, és többek között Orbán Viktor miniszterelnököt is ezzel oltották be.

Mint a lap írja, az Egyesült Arab Emírségek az egyik fő laboratóriumként szolgáltak a kínai fejlesztésű vakcina számára, és az öbölbeli ország meglehetősen jó ütemű oltási programjának az egyik fő mozgatórugója is a Sinopharm oltóanyaga. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

A Sinopharm harmadik klinikai fázisát koordináló G42 Healthcare nevű vállalat azonban arról számolt be, hogy egy kiválasztott csoportnak, tudományos tanulmány céljából, harmadik dózis vakcinát is adtak be, hogy megfigyeljék az immunrendszerre és az immunválaszra gyakorolt hatását. A cég viszont nem mondta ki konkrétan, ez hány embert érint pontosan.

Dr. Farida Al-Hoszáni, az Emirátusok kormányának egészségügyi szóvivője például elmondta, csak néhány embert érint ez, és nagyon minimális azon emberek száma, akik harmadik dózist kaptak, ahhoz képest, mint ahányan megkapták az első és második dózist. A Wall Street Journal felkereste Al-Hoszánit, az illetékes hatóságokat, az Abu Dhabi kormányt, a sajtóoosztályt és a Sinopharmot is, ám senki nem válaszolt.

A lapnak viszont sikerült nyolc olyan emberrel beszélnie, akiket nemrégiben felhívtak a harmadik dózis érdekében. Bennük az a közös, hogy mindegyikük a kormánynak vagy kormányhoz tartozó entitásoknak dolgoznak, és mindannyian megerősítették: nem közölték velük, hogy egy tudományos tanulmány részei.

„Nem adtak nekem konkrét okot vagy magyarázatot, hogy miért hívtak be. Mindössze annyit mondtak, hogy egy megerősítő oltást adnak be nekem” – mondta az egyik érintett, akit társaihoz hasonlóan nem teszteltek le, hogy mennyi antitest alakult ki a szervezetükbe. Dr. Nawal Al-Kaabi, a Sinopharm kísérleteinek egyik felügyelője mindössze annyit mondott erre, hogy „nem gyakran történik ilyen”.

Két Egyesült Arab Emírségekben dolgozó orvos viszont azt mondta, hogy néhányan betegüknél, akik a Sinopharm vakcináját kapták, egyáltalán vagy nem megfelelő mértékben alakult ki antitestválasz. Az orvosok elmondása szerint az viszont továbbra sem tiszta, hogy az antitest-tesztek milyen mértékben tudják kimutatni az immunrendszer által adott választ a vakcinára.

A Wall Street Journal arra is kitért, hogy decemberben állítólag kormánytisztviselők és állami vezetők előtt tartott, zárt ajtók mögötti előadásokon már jelezték a kormányhoz tartozó cégeknek, hogy a Sinaopharmból szükséges lehet egy harmadik, emlékeztető oltás beadása.

Dokumentáció hiányában egyelőre nem tudni pontosan, milyen hatékonysággal rendelkezik a Sinopharm vakcina, az Egyesült Arab Emírségekben 86 százalékos hatékonyságról számoltak be, az enyhe és súlyos esetek körében pedig 100 százalékosról. Kínában már némileg kevesebb, 79 százalékos hatékonysággal jegyezték be az oltóanyagot.

Egyelőre azonban nincs olyan jellegű, nyilvánosságra hozott tudományos munka, mint ami a Pfizer-BioNTech, az AstraZeneca-Oxfordi Egyetem, a Janssen, a Moderna és a Szputnyik V esetében volt látható, amelyet elismert szaklapokban osztottak meg.

Más kínai vakcinák esetében egyelőre alacsonyabb hatékonyságról tudni, legalábbis az előzetes tanulmányok alapján. A Sinovac oltóanyaga például 50.4 százalékos hatékonyságot ért el mindössze Brazíliában, a Cansino Biologic vakcinája pedig 65.7 százalékos hatékonysággal előzi meg a tünetes koronavírus-fertőzötteket a pakisztáni egészségügyi miniszter szerint.

Ellenfelet kapott a magyar válogatott a Nemzetek Ligájában

Nagy izgalommal követhettük figyelemmel a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozós sorsolását, aminek a magyar válogatott is érintettje volt.