Három galaxis összeolvadását örökítette meg a Hubble űrtávcső
A tavalyi technikai problémák után ismét gőzerővel dolgozik a Hubble űrteleszkóp azon, hogy felfedezze az univerzum rejtett szegleteiben található objektumokat.
A Hubble ismét pazar fotót készített a világűrről: csillagászoknak ezúttal sikerült lencsevégre kapniuk, amint a Földtől 681 millió fényévre található, IC 2431 nevű tripla galaxis önmagával fuzionál.
Korábban egyetlen égitestnek hitték a távoli objektumot, ám a NASA űrteleszkópjának részletes elemzése révén kiderítették, hogy valójában három különálló galaxisról van szó, amelyek olyan szorosan keringenek egymás mellett, hogy hamarosan összeolvadhatnak.
Az asztrofizika tudományának jelenlegi álláspontja szerint a Tejútrendszer hasonló sorsra juthat, hiszen évmilliárdok múlva olyannyira megközelítheti az Andromédát, hogy a csillagközi randevú eszméletlen mennyiségű energiák felszabadulásával járó kozmikus robbanást idézhet elő – írta a ScienceAlert magazin.
Általában a kettős galaktikus összeolvadások számítanak gyakoribb jelenségnek, a mostani tripla-összeolvadás viszonylag ritka, ezért a csillagászok sem tudják, pontosan milyen folyamatok okozzák ezeket a különleges, nem mindennapi eseményket.
Ha sikerül az űrtávcsövet még hónapokon keresztül az IC 2431-re irányítani, akkor elképzelhető, hogy az asztronómusok megérthetik a jelenségek mivoltját, és felvázolhatják, miként játszódhatnak le azok a procedúrák, melyek a csillagok és galaxisok pusztító erejű összeütközésével járnak.