„Űrhajszárítóval” kezelték a betegeket, elkezdett helyreállni a szívszövet
A kutatók szerint jobb lehet azon betegek életminősége, akiknek a szívét a koszorúér-műtét után hanghullámokkal is kezelik.
Szívrohamot kapott betegeket vetettek alá speciális kezelésnek az osztrák Innsbrucki Orvostudományi Egyetem kutatói: a beszámoló szerint a tudósok azzal próbálkoztak, hogy hanghullámok segítségével gyógyítsák a sérült szívizmot, röviddel a koszorúér-műtét után. Ehhez pedig nem mást, mint egy „űrhajszárító” néven emlegetett eszközt használtak.
A HVG a BBC cikke alapján azt írja, a körülbelül 10 percig tartó eljárás célja, hogy serkentse az új erek növekedését a szívroham után sérült vagy heges területen. Hozzáteszik: hasonló technikát alkalmaznak már a gyógyítás más területén is: hanghullámokkal kezelik például a sérült inakat, szalagokat, valamint az erekciós zavarokat.
A European Heart Journalban megjelent tanulmány alapján a szakemberek összesen 63 beteget vontak be a kutatásukba. A páciensek felét hanghullámokkal kezelték általános érzéstelenítés mellett, míg a többiek álkezelést kaptak. Egy évvel a kísérlet elvégzése után a szív által pumpált, oxigénnel teli vér mennyisége az első csoport esetében 11,3%-kal, a kontrollcsoport esetében 6,3%-kal nőtt – részletezik.
Egyúttal kiemelik: a hanghullámokkal kezelt betegek többet tudtak pihenés nélkül mozogni, és jobb életminőségről számoltak be, mint az álkezelést kapó társaik. Johannes Holfeld, a kutatás vezetője hozzáfűzte: a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ezen betegek képesek akár a kutyasétáltatásra, akár arra, hogy elsétáljanak bevásárolni, mindemellett tovább élhetnek és kevesebb kórházi kezelésre szorulnak majd.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy egy új tanulmány szerint hat különböző típusa lehet a depressziónak, új kezelési formák jöhetnek: az új felismerés magyarázatot adhat arra, miért nincs egységes kezelési módszer. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy évekkel a tünetek megjelenése előtt kimutathatják az egyik leghalálosabb rákbetegséget, nők millióinak életét mentheti meg a diagnosztika fejlődése.