Hackelt vírusokkal pusztíthatóak el az agresszív ráksejtek
Trójai falóként épülnek be a vírusok azokba a ráksejtekbe, amelyeket később arra ösztönzik, hogy egymást falják fel, ezáltal megakadályozható a továbbterjedésük.
A Zürichi Egyetem kutatói által megalkotott antitest-terápia során pajzzsal ellátott, átprogramozott adenovírusokat, úgynevezett SHREAD-eket használnak, amelyek még a koronavírus-fertőzés elleni gyógymódok esetén is hatékonyak lehetnek, hiszen ezeket a géneket egyenesen a tüdőbe lehet irányítani.
A rákellenes procedúra lényege, hogy átverik a tumorokat, és arra buzdítják őket, hogy olyan ágenseket és kémiai anyagokat termeljenek, melyekkel önmagukat pusztítják el.
Ezek az antitestek valójában jelzőanyagok, amiket bármikor a szervezetbe lehet fecskendezni, ezáltal eljuthatnak a véráramon keresztül a szervekhez és a különböző szövetekbe, így elkerülhető a rákos sejtek elburjánzása.
Egereken elvégzett kísérletek esetében a tudósok el tudták érni, hogy a rágcsálók szervezetében lévő tumorok mellrák ellen hatékony trastuzumab nevű antitestet válasszanak ki. A szóban forgó ellenanyag koncentrációja rendkívüli mértékben megnőtt a vérben, melynek következtében az állatoknál mellékhatások alakultak ki.
A kutatók most azon morfondíroznak, miként lehetne finomhangolni a technikát, és hogyan tudnák kordában tartani az antitestek túlzott felszaporodását, elkerülvén ezzel a mérgező, életveszélyes állapot fennállását.
Egyelőre arra jutottak, hogy erekbe való befecskendezés helyett sokkal inkább aeroszol formában kellene bejuttatni a SHREAD-terápia során alkalmazott részecskéket és antitesteket a szervezetbe, így kiküszöbölhetőek az utóhatások.