Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Ha az oltási sorozat eljut az idősekig, akkor csökkenhet a járvány intenzitása”

Továbbra is az a cél, hogy az egészségügyi ellátórendszert ne terheljük túl, és nem dőlhetünk hátra, mert nem tudhatjuk azt, hogy mi lesz következő hónapokban, hetekben

Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Továbbra is az a cél, hogy az egészségügyi ellátórendszert ne terheljük túl, és nem dőlhetünk hátra, mert nem tudhatjuk azt, hogy mi lesz következő hónapokban, hetekben – mondta Szlávik János az InfoRádiónak adott interjújában.

A Dél-Pesti Centrumkórház osztályvezető főorvosa elmondta, hogy elég ránéznünk néhány európai országra, és láthatjuk, hogy nem csöndesedett el a járvány, hanem gyakorlatilag azonnal a harmadik hullám követte a második hullámot. Kiemelte: egyelőre nem tudni, Magyarországon mi lesz, de meg kellene akadályozni a harmadik hullámot. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Szlávik szerint csak akkor fog némileg csökkeni a járvány intenzitása, ha az oltási sorozat eljut az idős emberekig, de összességében a lakosság 60-70 százalékának kell átesnie a betegségen vagy megkapnia az oltást ahhoz, hogy nagyobb járvány már ne alakuljon ki. Úgy saccolja, hogy ez szerencsés esetben már nyáron elérhető, szerencsétlen esetben az ősz egy pontján.

Szlávik azt is megerősítette, hogy egészen a megfelelő immunitásig tartani kell a maszkviselési és távolságtartási szabályokat, még azoknak is, akik egyébként már be lettek oltva. Mint mondta, egy 95 százalékos védőoltás [a Pfizer/BioNTech vakcina hatékonysága] azt jelenti, hogy még az oltottak közül is lesz néhány ember, aki elkapja és továbbadja a fertőzést.

Mint a legtöbb a koronavírus-vakcinából, úgy a jelenleg alkalmazott Pfizer/BioNTech vakcinából is két dózis kell a teljes védettség kialakulásához. Szlávik kitért arra is, hogy már az elsőnek is van némi védőhatása, ha az emberi szervezet felismeri ugyanis ezeket a tüskefehérjéket, elkezd ellenük ellenanyagot gyártani, nagyjából a 10-14. nap körül:

„Tehát némi védelmet ad, de ez nem elég. Ez körülbelül ötven százalékot jelent és a második oltást követő egy héten alakul ki az a bizonyos 95 százalékos védettség. Ha valaki be van oltva, és megfertőződik, hogy ő mennyire fertőz, ezt pontosan nem tudjuk”

Szlávik szerint egészen pontosan nem lehet még tudni, hogy az első oltásnak a betegség lefolyása szempontjából van-e már hatása. Mint mondta, szerinte ezt majd több millió ember beoltása után fogjuk látni, hiszen az engedélyeket a gyógyszergyárak néhány tízezer ember beoltását követően kapták meg, és ezután kezdődtek el a tömeges oltások.

Az infektológus azt azonban nem erősítette meg, hogy 95 százalékos védettség alakul ki azzal szemben is, hogy továbbadjuk a fertőzést. Mint mondta, „ez másodlagos” a járvány szempontjából, mert azért oltjuk az embereket, hogy védettek legyenek, de ugyanakkor hozzátette, elképzelhető, hogy 1-2 oltott ember átadja 1-2 másiknak a fertőzést.