Goldman Sachs: 300 millió munkahelyet veszélyeztet a mesterséges intelligencia
Mivel az új technológiák a szellemi munkákat tudják átvenni (a kétkezieket viszont nem), így az adminisztratív dolgozók és a jogászok a legfenyegetettebbek.
Korábban beszámoltunk róla, melyek azok az állások, amelyek biztosan nincsenek veszélyben a ChatGPT térhódítása miatt, de arra is fény derült, hogy egyes foglalkozásokról ez egyáltalán nem mondható el, vagyis nem minden munkahely van biztonságban ilyen szempontból.
Most pedig a Goldman Sachs amerikai székhelyű multinacionális befektetési cég és bank állítja, hogy 300 millió teljes állású munkakört automatizálhatnak valamilyen módon a vállalatok a legfejlettebb mesterséges intelligenciák (MI) közelmúltbeli megjelenési hullámának segítségével.
A generatív mesterséges intelligenciák, melyek az olyan programok alapját, mint a ChatGPT-4 is alkotják, hamarosan komoly munkaerőpiaci felfordulást okozhatnak, s a cég közgazdászai azt jósolják, hogy a munkák 18%-át lehet komputerizálni világszerte, illetve a hatások mélyebben érintik a fejlettebb gazdaságokat, mint a fejlődőket.
Kezdetben lesz némi nehézség, de hosszabb távon jól alakulnak a dolgok
Mivel az új technológiák a szellemi munkákat tudják átvenni (a kétkezieket viszont nem), így az adminisztratív dolgozók és a jogászok a legfenyegetettebbek, míg az építőipari és karbantartó munkások kevésbé fogják érzékelni a változást. Továbbá az USA-ban és Európában nagyjából a munkák kétharmadát fogja helyettesíteni valamilyen szinten a gépi intelligencia, míg negyedét teljesen átveszi.
Majd a szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy bár az új technológia kezdetben munkahelyek megszűnéséhez vezet, de történelmi távlatban növeli a foglalkoztatottságot, mint ez már megtörtént a villanymotor vagy a számítógépek esetében – írta a Népszava.
A MI széleskörű alkalmazása végeredményben növeli a munka termelékenységét és tízéves időtartamon belül 6%-os GDP-növekedést eredményez világszerte. A legtöbb munkában, munkafolyamatban az MI csak részlegesen tud megjelenni, így inkább kiegészítőként, mint helyettesítőként szerepelhet, s az így felszabaduló munkaidőnek legalább egy részét az emberek kifejezetten produktív tevékenységekre fordíthatják (az USA-ban ez 25-50% is lehet).