Kutatók szerint mégsem okozhat gondot a globális spermahiány
Habár korábban arról lehetett hallani, hogy az évszázad közepére elfogyhat a férfiak nemzőszervéből a létfontosságú hímivarsejt, tudósok egy része őrültségnek tartja a feltételezéseket.
A Harvard GenderSci Laboratóriumának kutatói egy 2017-es tanulmányra hivatkozva nemrég arról tájékoztatták a nagyérdeműt, hogy a nyugati államokban az elmúlt négy évtizedben jelentősen visszaesett a férfiak spermaszáma, ami komoly gondokat okozhat.
A tanulmányt később kollégáikkal együtt újból kielemezték, és rájöttek, hogy túlságosan hamar kongatták meg a vészharangokat, ugyanis az emberiség kihalásának víziója szerencsére nem számít realitásnak.
A Human Fertility tudományos folyóirat hasábjain közzétett publikációban a Harvard tudósai leírták, hogy a 2017-es dokumentumból hiányoztak azok az alapvető kritériumok, mint például a mintavételezés során meghatározott életkor és spermium-koncentráció, csupán a hímivarsejtek konkrét számával foglalkoztak, ami félrevezető lehet.
Ami a termékenységet illeti, nincs egy konkrét szám vagy indikátor, mivel még az sem jelent biztos megtermékenyülést, ha valakinél nagyobb mennyiségben vannak jelen a spermiumok, hiszen a sejtek egészsége sokkal fontosabb tényező, mint bármi más faktor.
A Sheffieldi Egyetem andrológus professzora, Allan Pacey a lap megkeresésére elmondta, még akkor sem érezheti magát biztonságban fertilitás szempontjából egyetlen férfi sem, ha heréi 25-50 millió spermiumot képesek termelni, vagy éppen ennek dupláját, mivel semmiféle összefüggés sincs a hímivarsejtek száma és a megtermékenyülés lehetősége között.
Ezzel szemben bebizonyították, hogy a spermaszám attól függően változik és fluktuál, hogy milyen éghajlati övben élő férfiakról beszélünk, valamint a populáció életkora is befolyással lehet ezekre az értékekre, így bár korábban attól retteghettek a hiszékenyek, hogy az emberiség halálra van ítélve, úgy tűnik, spermafronton korántsem lesz egyszerű végezni velünk.