Geomágneses napvihar tart a Föld felé
Az október közepén lezajlott napkitörés után egy újabb, X1-es osztályba sorolt geomágneses vihar érheti el a bolygónkat szombatról vasárnap virradóra.
Az Egyesült Államok Űridőjárás-előrejelző Központja (SWPC) október 28-án detektálta a napkitörést, ami sokkal intenzívebb lesz, mint azt korábban feltételezték – adta hírül a Space.com portál.
A kitöréseket egyébként betűrendszer szerint csoportosítják a kutatók – a C kategóriába sorolt viharok gyengék, az M csoportba tartozók közepesek, míg az X osztályúak számítanak a legerősebbnek.
A geomágneses jelenség első hulláma október 28-án már okozott némi zűrzavart a dél-amerikai űrteleszkópoknál, a második hullám azonban még ennél is veszélyesebb lesz, hiszen elektromosan töltött részecskék fogják a bolygónkat bombázni valamikor szombat éjszaka és vasárnap hajnal között.
A geomágneses vihar felerősítheti majd a sarki fényt, ezen kívül zavarok keletkezhetnek a rádió- és műholdas kommunikációban, ami nem véletlen, hiszen az X kategóriájú napkitöréseknél 1 millió km/h-ás sebességgel záporozhatnak a Napból a részecskék, így sebesen elérik a Földet.