Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Gázában százezrek küzdenek a tiszta víz és a gyógyszerek hiányával

Hétfő estig a Gáza város központjában található Al-Rimal egészségügyi klinika a palesztin egészségügyi rendszer egyik legfontosabb fogaskereke volt. Nyolc orvosa és 200 ápolója naponta több száz oltást, és szűrést végzett el, mindemellett az Al-Rimal volt az egyetlen olyan laboratórium Gázában, amely képes volt koronavírus-teszteket végezni.

...svg content...Az izraeli hadsereg légicsapásokat mér Gázára 2021. május 18-án. A Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász szervezet és Izrael között május 10-én este kezdõdött rakétaháború. A feszültség május elején élezõdött ki a térségben, mert zsidó telepesek Jeruzsálem keleti részén ki akartak költöztetni palesztin családokat otthonaikból, és a palesztinok tiltakoztak ez ellen. A helyzet az után mérgesedett el igazán, hogy izraeli rendõrök palesztinokkal csaptak össze a muszlimok szent helyén, az Al-Aksza mecsetnél, amire a Hamász azzal reagált, hogy rakétákkal kezdte lõni Izraelt a Gázai övezetbõl. Erre Izrael ellencsapásokkal válaszolt. MTI/EPA/Mohamed Szaber
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Hétfőn este azonban egy izraeli légicsapás érte a klinika előtti utcát, mely repeszeket küldött a klinikára, betörve az ablakokat, széttörve az ajtókat, bútorokat és számítógépeket, tönkretéve Gáza egyetlen koronavírus-tesztlaboratóriumát.

„Háborús időkben az embereknek a szokásosnál több kezelésre van szükségük. Most nem tudunk gyógyszert adni az embereknek” Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

– mondta kedden Mohammed Abu Samaan, a klinika egyik vezető adminisztrátora.

Az al-Rimal-i támadás az egyik legszembetűnőbb példája annak a pusztításnak, amelyet a Hamász fegyveresei és az izraeli hadsereg közötti kilenc napja tartó harc eredményezett – olyan humanitárius katasztrófát okozva, amely a mintegy kétmillió lakosú, tengerparti Gázai övezetben élő szinte minden civilt érint.

A csatornarendszereket tönkretették, és bűzös szennyvizet engedtek Gáza város utcáira. Egy kritikus fontosságú sótalanító üzem, amely 250 ezer ember friss vízzel való ellátásában segített, nem működik, miután legalább 800 ezer embert ellátó vízvezetékek sérültek meg. A szeméttelepeket bezárták, a szemét felhalmozódott, s több tucat iskola megrongálódott vagy bezárták őket, ami miatt mintegy 600 ezer diáknak kellett kihagynia a tanítást hétfőn.

„Mindez egy olyan helyzetben történik, amikor tudjuk, hogy Gázában a humanitárius helyzet már a legutóbbi harcok előtt sem volt túlzottan jó, hogy finoman fogalmazzunk. Az oltóanyagokhoz való hozzáférés nagyon nagy kihívást jelentett. Tehát ez csak ront a helyzeten.” – mondta Stéphane Dujarric, az ENSZ szóvivője kedden az ENSZ New York-i központjában.

Egy műveletet, amelynek célja az volt, hogy néhány segélyszállítmányt juttassanak el a Gázai övezetbe, kedden felfüggesztettek, mivel izraeli tisztviselők és vezető segélyszervezetek szerint palesztin aknavetőkkel lőttek az izraeli Kerem Shalom átkelőnél. A palesztin menekülteket segítő ENSZ Segélyszervezet 24 teherautós konvojának mindössze öt üzemanyagszállító teherautója jutott át, mielőtt a forgalom a gránátok robbanásai miatt leállt volna.

Miközben a Hamász harcosai a Gáza alatti kiterjedt alagúthálózaton keresztül mozognak, és miközben az izraeli harci gépek bombákat dobnak le, amelyek célja e hálózat megsemmisítése, a köztük rekedt emberek szenvedik el a legnagyobb pusztítást – írja a The New York Times.

A rakétatűz hatósugarában lévő dél-izraeli iskolákat bezárták, sok család pedig elhagyta a határ menti területeket. A szirénák folyamatos, a közeledő rakétatűzre figyelmeztető jajveszékelése megszakítja a mindennapi életet, különösen délen, ahol az izraeliek többször is óvóhelyekre kénytelenek menekülni.

A Gázában kialakult humanitárius válság – amelyet az ENSZ-ügynökségek és a helyi hatóságok is dokumentáltak – napról napra növekszik, s ez fokozza a politikai vezetőkre nehezedő nyomást is, hogy szüneteltessék a támadásokat, hogy a segélyek eljuthassanak a kétségbeesett rászorulókhoz.

A legutóbbi harcok jóformán megbénították az egyébként is törékeny infrastruktúrát, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős hivatala szerint ugyanis hat kórház és nyolc klinika szenvedett bombakárokat, mely jelentősen korlátozza a térségben élő emberek számára elérhető orvosi ellátást.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.