Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Futballpálya méretű aszteroida közelít a Föld felé

Egy akkora űrszikla tart bolygónk irányába, melynek méretei két Boeing 747-essel hasonlíthatóak össze.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A 2020 TB12 névre keresztelt aszteroida február 1-jén, hétfőn kerülhet földközelségbe. A NASA adatai alapján a 145 méter hosszú kozmikus kődarab kétszer nagyobb, mint a sokak által ismert ikonikus, 71 méteres Boeing 747 repülőgép – adta hírül az Express portál.

Az űrszikla eszméletlen sebességgel, 8,9 kilométer per másodperccel szeli az univerzum áramlatait, ami körülbelül 32 ezer km/h-nak felel meg. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Hétfőn mintegy 6,8 holdtávolságra (LD) lesz tőlünk, ami azt jelenti, hogy nagyjából 2,6 millió kilométerre közelítheti meg bolygónkat. Szerencsére a becsapódásnak minimális az esélye, az amerikai űrhivatal csillagászai mégis NEO-ként, vagyis földközeli objektumként kategorizálták a 2020 TB12-t.

A gravitációs erők hatására az aszteroidák csak ritkán keresztezik veszélyes módon a Föld pályáját. Ha mégis egy ekkora égitest a bolygónknak csapódna, tömegének jelentős része elégne az atmoszférában, így mire talajt érne, minimális károkat okozhatna.

Utoljára az orosz Cseljabinszk városában történt meteorbecsapódás, akkor több lakóház ablaka is betört, valamint a helyi lakosokat égési, illetve szemsérülésekkel kórházba kellett szállítani.

A valóban potenciális veszélyt hordozó Apophis kisbolygó előreláthatólag a 2030-as évek derekán kerülhet kritikus közelségbe Földünkhoz, pánikra azonban nincs okunk, hiszen a becsapódás kockázata a szóban forgó aszteroida esetében meglepő módon elhanyagolható.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Különös viselkedést figyeltek meg egy ritka farkasnál

Az etióp farkasok előszeretettel nyalogatják egy helyi virág édes nektárját, mindeközben orrukra és szájukra pollen tapad, ami az első ismert, beporzást végző nagy testű ragadozókká teszi őket.