Eszeveszett forgásba kezdtek az univerzum legnagyobb objektumai
Eddig érthetetlen okokból kifolyólag a galaktikus térben lévő, különböző anyagok szövedékéből álló úgynevezett kozmikus hálózat hirtelen felgyorsult, és őrült tempóban pörögni kezdett.
Sokkoló felfedezést tettek a német Leibniz Asztrofizikai Intézet kutatói, rájöttek ugyanis, hogy a kozmikus szálak, amelyek a világűr leghatalmasabb struktúráinak számítanak, úgy forognak saját tengelyeik körül, mintha gigantikus fúrófejek lennének.
A Space.com beszámolója alapján a tudósoknak egyelőre halvány lila gőzük sincs arról, pontosan mi állhat a jelenség mögött, és arra sem tudtak választ adni, milyen folyamatok idézhették elő ezt a furcsa, misztikus mozgást.
Noam Libeskind kozmológus szerint korábban azt feltételezték, hogy minden egyes galaxishalmaz extrém lassú sebességgel közlekedik az univerzumban, és a forgásuk sem tempós, ezzel szemben a kozmikus hálózat szálai szinte mérhetetlen gyorsaságra képesek.
A pörgés kisebb skálán mérve általános jelenségnek mondható, az ősrobbanás alapelvét figyelembe véve azonban nem létezik egyetlen olyan fizikai törvény sem, ami leírná, hogy ennyire hatalmas spektrumban miként történhet meg a folyamat.
A kozmikus szálak egyébként elképzelhetetlen méretekkel rendelkeznek, ha egy ilyen csoportosulásban elhelyeznénk anyagalaxisunkat, a Tejútrendszert, akkor mindössze egy apró porszemnek látszódna.
Libeskind úgy gondolja, nem mindegyik kozmikus szál mozog, létezhetnek olyanok is, amelyek statikusan, egy helyben állnak, és lehetséges, hogy a gravitációs erők és a közelben lévő gázok és porfelhők szabhatják meg a mozgás intenzitását és irányát.