Fontos klímaváltozással kapcsolatos adatok derültek ki az antarktiszi jégről
Ahogyan az éghajlat melegszik, a tengerszint eszerint emelkedik meg, ezáltal még több jég olvadhat meg, majd kialakulhat egy ördögi kör.
Ahogyan az éghajlat melegszik, a tengerszint eszerint emelkedik meg, ezáltal még több jég olvadhat meg, majd kialakulhat egy ördögi kör.
Az olvadási folyamatok leggyakrabban az óceán alatt található jégrétegekben történnek. A legújabb kutatásban modern technológiák segítségével az Antarktisz legnagyobb selfjegét vizsgálták, mely során fény derült a procedúra kulcsára.
A Ross-selfjég több mint 600 kilométer hosszú, egyes helyein pedig 50 méterrel tornyosul az óceán vízszintje fölé. A jég nagy része a tengerben úszik, habár az olvadás jelentős hányada a víz alatt zajlik – a méréseket pontosan ebben a régióban végezték.
A legelső mérések még 1977-ben készültek, a PNAS: Physical Sciences tudományos lapban megjelent legfrissebb kutatás csupán a második volt, amit valaha ezen a helyen véghez vittek. A 70-es évekhez képest egy sokkal precízebb, részletesebb analízist tudtak megalkotni a fejlettebb eszközöknek hála.
Az expedíció 2017 decemberében indult, és egy forró vízzel működő fúrót használtak, amellyel egy nagyjából 400 méter mély lyukat vájtak a jég felszíne alá. A lyukon keresztül speciális műszereket eresztettek le, majd két éven keresztül monitorozták a selfjég tulajdonságát és változását.
A korábban említett technológiáknak köszönhetően összesítették a műholdak felé közvetített adatokat. Ezek elemzésével tisztább képet kaphatnak arról, miként mozognak az óceánok vizei a jégréteg alatt, valamint jobban megérthetik, hogyan befolyásolhatja a klímaváltozás ezeket a folyamatokat.