Fontos izraeli adatok támasztják alá a Pfizer hatásosságát
Egy friss tanulmány erősítette meg, hogy a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni védőoltás mennyire hatásos, amelyekhez az adatokat Izraelből gyűjtötték január 24. és április 3. között, amikor betört a brit variáns az országba.
Az országos adatok alapján egyértelműen megállapítható volt, hogy az amerikai-német közös oltóanyag két dózisa 95 százalékos védelmet nyújt a fertőzéssel, a súlyos lefolyású megbetegedéssel és az elhalálozással szemben – írja a Sky News,
A The Lancet nevű brit szaklapban publikált tanulmány szerint már az első dózis is kifejezetten hatásosnak tűnik, ugyanis a fertőzéstől 58 százalékban, a kórházba kerüléstől 76 százalékban, a halálos lefolyású betegségtől pedig 77 százalékban véd meg.
A vizsgált periódusra tekintettel a tanulmány azért is fontos, mert ekkorra már a 16 év feletti izraeliek 72 százaléka, a 65 év felettiek 90 százaléka kapta meg a Pfizer-BioNTech vakcina mindkét dózisát, így papíron már a nyájimmunitás környékén járnak.
Két héttel a fertőzés után a 16 év felettiek körében a vakcina 96.5 százalékkal védett a fertőzés, 98 százalékkal a kórházba kerülés és 98.1 százalékban a halálos kimenetellel szemben, míg a legidősebbeknél 94.1 százalékos volt a védettség a fertőzés, 96.9 százalékos a kórházba kerülés, 97 százalékos a halálos kimenetellel szemben.
Izrael oltási programja a világ egyik leggyorsabbjának bizonyult, mely a számokból is egyértelműen megmutatkozott, ugyanis a januári napi 10 ezer fertőzöttről már márciusban csak napi néhány száz fertőzött lett, azóta pedig a gazdaság szinte teljesen újranyitott.
A tanulmány szerzője, aki az izraeli egészségügyi minisztérium egyik dolgozója, megjegyezte, hogy Izrael remek lehetőséget tud kínálni a világ többi része számára, hogy a vakcina hatásosságát fel lehessen mérni, mivel a világ egyik legátoltottabb népének számít.