Földönkívüli bolygóra bukkant egy apró műhold
Az aktatáskányi méretű űrszondák segítségével deríthetik fel a Tejútrendszerben és a galaxisunkon kívül lévő exobolygókat.
Az aktatáskányi méretű űrszondák segítségével deríthetik fel a Tejútrendszerben és a galaxisunkon kívül lévő exobolygókat.
Az ASTERIA cubesat műhold, melyet 2017 novemberében állítottak Föld körüli pályára a Nemzetközi Űrállomásról, nemrég egy 55 Cancri e névre keresztelt exoplanétát azonosított.
A bolygónknál kétszer nagyobb hihetetlenül forró égitestet már 2004-ben felfedezték, a mostani kutatás sokkal inkább a technológia fejlesztésére irányult. Az ASTERIA a kicsi műholddal demonstrálta, mennyire pontos felvételeket képesek készíteni.
A cubesatban mindössze 6 centiméter átmérőjű teleszkóp található, ezzel figyelték meg először az 55 Cancri csillagot, amely körül a bolygó kering. A visszaverődő fényeket analizálva az úgynevezett tranzit-módszert alkalmazva rájöttek, hogy egy aprócska pontról sötétebb sugarak érkeznek.
Valóban nagyon parányi ez a folt, mivel a tükröződő fény csupán 0,04%-át tette ki, amellyel egyértelműen bizonyították, hogy az 55 Cancri e bolygó következtében alakulhatott ki.
Ha az arXiv.org-on közzétett tanulmányt szakértők is hitelesítik majd, akkor a közeljövőben egyre több cubesatot bocsáthatnak ki a világűrbe, melyekkel még intenzívebben lehet vizsgálni a korábban elképzelhetetlennek hitt, akár élet kialakulására is alkalmas planétákat.
Kapcsolódó hír: