Föld körül keringő üvegházakat bocsáthat a világűrbe egy privát cég
A magánkézben lévő Nanoracks űrvállalat egyesült arab emírségekbeli befektetőkkel kötött szerződésének értelmében Föld körüli pályára állított üvegházakat telepíthet az univerzumban.
Az eredeti ötlet szerint ezekben az üvegházakban extrém körülményeket átvészelő, ellenálló gabonaféléket és egyéb növényeket termeszthetnek majd. A Nanoracks vezérigazgatója, Jeffrey Manber a Space.com portálnak adott interjúban elmondta, fő céljuk, hogy olyan növényfajtákat nemesítsenek ki, amelyekkel megoldhatják a Föld élelmezési krízisét.
Manber ambiciózus terve alapján világűrben előállított terményekkel enyhíthetnének az éhínségen, így nem kellene a génmódosítás technológiájára támaszkodni, hanem természetes úton, légüres térben nemesített növényeket alkalmazhatnának.
„Az univerzumban történő DNS-mutációk, valamint az ezt követő szelekció révén olyan fajtákat hozhatunk létre, amelyek magasabb terméshozammal, kedvezőbb tápértékkel és kórokozókkal szembeni ellenállóképességgel rendelkeznek, továbbá kevesebb vizet igényelnek, és a magasabb hőmérsékleteket is tolerálják” – magyarázta Manber.
A Nanoracks abban reménykedik, hogy még idén el tudják indítani a StarLab Space Farming Centre névre keresztelt űrfarmot, ami üvegházként és kutatóközpontként egyaránt funkcionálhat.
Manber hozzátette, a koronavírus-járvány, a klímaváltozás és a globális felmelegedés mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy felnyissák a cégnél a mérnökök szemét, és egy új módszert dolgozzanak ki annak érdekében, hogy a szegényebb sorsú országok számára is elérhető élelmezési alternatívát nyújtsanak.
A legfontosabb kérdés az, hogy a világűrben termesztett és nemesített növények valójában miként viselkednek a Földön, egyáltalán túlélik-e majd az utazást – a Nanoracks szerint mindezekre a felvetésekre hamarosan választ kaphatunk.