Elhanyagolták a fogaikat a magyarok a koronavírus-járvány alatt
Több mint másfél éve hanyagolják a magyarok a fogaikat, aminek súlyos következményei lehetnek, és akár jelentős fogvesztéssel is járhat a felelőtlen viselkedés.
A Magyar Fogorvosok Egyesületének elnöke, Nagy Katalin elmondta, bár a koronavírus járvány alatt csupán egy nagyon rövid ideig, tavasszal szüneteltek a nem sürgősségi fogászati beavatkozások, a magyarok jelentős része mégis már több mint másfél éve elhanyagolja a fogait:
„A társadalom egy jó része, ha csak lehet, messziről elkerüli a ogászatokat. A Covid-19 egy tökéletes kifogás, sokan önmagukat is becsapják azzal, hogy óvatosságból nem mennek el orvoshoz, miközben más, személyes érintkezést igénylő programokra könnyen igent mondanak. A halogatásnak hosszútávon viszont meglesznek a következményei.”
Nagy Katalin szerint a legtöbben csak akkor keresik fel a rendelőket, amikor a fog már az utolsó stádiumban van, elviselhetetlenül fáj, és már nem menthető, muszáj kihúzni – írta az Egészség Kalauz portál.
Tudományos kutatás egyelőre még nem készült azzal kapcsolatban, miként hat a maszkviselés a fogakra, szakemberek úgy gondolják, önmagában az arcvédők hordása nem káros.
Az viszont elfogadhatatlan, hogy az emberek mellőzzék a szájhigiénia karbantartását arra hivatkozva, hogy a maszk miatt nem érződik a lehelet, ezért felesleges törődni a bennragadt ételmaradékokkal.
A halasztható kezelések esetében a védettségi igazolvánnyal nem rendelkezők bizonyos részének a kezelés előtti PCR-tesztekért fizetnie kell. A szabályozás a fogorvosnál is nehezíti a bejelentkezést, ugyanis a beavatkozások előtt 6 éves kor felett vagy védettségi igazolványt, vagy egy 48 órán belül készült PCR-tesztet kérnek.