Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rossz híreket kaptak az oroszok: Finnország és Svédország benyújtotta a NATO-csatlakozási kérelmét

Finnország és Svédország hivatalos formában is benyújtotta csatlakozási kérelmét a világ legnagyobb katonai szövetségéhez, a NATO-hoz, amit Jens Stoltenberg, a szövetség főtitkára erősített meg.

...svg content...Fotó: Fotó: Nikol Pasinján örmény miniszterelnök, Aljakszandr Lukasenka fehérorosz, Vlagyimir Putyin orosz, Szadir Zsaparov kirgiz, Kaszim-Zsomart Tokajev kazah és Emomali Rakhmon tádzsik elnök (b-j) érkezik a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (ODKB) moszkvai csúcstalálkozójára 2022. május 16-án. MTI/EPA/Pool/AFP/Alekszandr Nyemenov
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

Az ukrajnai háború teljesen átírhatja a forgatókönyveket, többek között a NATO-n belül is. Finnország és Svédország először csak eljátszott a gondolattal, mi lenne, ha ők is NATO-tagok lennének, amire ezelőtt nem volt példa.

A pletykákból szép lassan hírek lettek, a hírekből pedig valóság, független attól, hogy Oroszország figyelmeztette az érintett feleket, ha ezt meghúzzák, az nem marad következmény nélkül, reagálni fognak. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Oroszország nem támogatja a NATO bővülését, miután féltik a határaikat, hiába óriási ország. A NATO katonai szövetsége azonban nagyobb, és még nagyobbá válhat Svédország és Finnország csatlakozásával.

Miután a két ország biztonsági garanciákat kapott az elbírálás idejére, megtörténhetett a kérelem leadása, amit Jens Stoltenberg, a katonai szövetség főtitkára jelentett be, amiről a CNN is beszámolt.

A NATO történelmi lépésnek nevezte a benyújtott kérelmeket, amit mérlegelés követ, de mint mindig, ezúttal is egyhangú döntésre lesz szükség. Törökország akadályozhatja meg a két ország csatlakozását, mivel a török kormány továbbra sem nyitott a kérdésre. A NATO hangsúlyozta, minden szövetséges biztonsági érdekeit figyelembe kell venniük a döntés meghozatalakor, és igyekeznek gyorsan eljárni.

Normál esetben 1-2 év szükséges ahhoz, hogy jóváhagyjanak egy tagságot, de az ukrajnai háború miatt ez sokkal rövidebb lehet, akár pár nap, vagy pár hét, függően attól, hogy Törökország mennyire meggyőzhető vagy sem.