Felhevített mágneses kötszerrel pusztíthatóak el a ráksejtek
Habár a világ tudósai jelenleg a koronavírus-járvány további terjedésének megfékezésére és a potenciális vakcina mihamarabbi kifejlesztésére fókuszálnak, a rákkutatásban is komoly előrelépéseket tettek.
Habár a világ tudósai jelenleg a koronavírus-járvány további terjedésének megfékezésére és a potenciális vakcina mihamarabbi kifejlesztésére fókuszálnak, a rákkutatásban is komoly előrelépéseket tettek.
A Cancer Reports tudományos folyóiratban közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy Indiai kutatók egy olyan mágneses kötszert alkottak meg, amellyel képesek voltak kiirtani a bőrráksejtek nagy részét kísérleti egerek szervezetében.
Az úgynevezett mágneses hipertermia-technológiának köszönhetően mágneses nanorészecskék daganatos sejtek közelébe való eljuttatásával és a váltakozó mágneses mező aktiválásával, illetve ezen folyamat által keletkező hő által sikeresen elpusztíthatóak az agresszív rákszövetek.
Ha ezeket a részecskéket közvetlenül a tumorba fecskendezik, különleges csomószerű alakba tömörülve fejtik ki a hatásukat, és akár beavatkozás nélkül, kötés formában alkalmazhatóak, így lényegében bőrráknál azonnal bevethetőek.
A korszakalkotó módszerhez az Indiai Tudományos Intézet tudósai az elektrosztatikus szálképzés technikáját használták fel, amely során különféle anyagokat vezetnek át az elektromos mezőn annak érdekében, hogy mikroszkopikus rostokat alakíthassanak ki.
Az így létrejövő nanorészecskék lényegében vas-oxid és biológiailag lebomló polimer keverékei, amik később gézre vagy sebészeti kötszerre applikálnak és mágneses mező által felmelegítenek.
In vitro körülmények között az emberi ráksejteket is sikerrel tudták semlegesíteni, de rágcsálóknál előidézett bőrrák esetében is szinte 100%-os hatékonysággal meg tudták szabadítani a szervezetet a káros szövetektől, miközben az egészséges sejtek égés- és gyulladásnyomok nélkül maradtak.
Igaz, hogy az előzetes eredmények rendkívül biztatóak, azonban még rengeteg kísérletet kell elvégezniük a kutatóknak ahhoz, hogy a mindennapi orvosi praxisban is felhasználhassák az eljárást.