Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Felettébb különös, teljesen más halmazállapotú víz található az Uránuszon és a Neptunuszon

A Naprendszer szélén elhelyezkedő két gázóriás belsejének komputeres szimulációja során közeli bepillantást nyerhettek a csillagászok a bolygók furcsa magjába.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Naprendszer szélén elhelyezkedő két gázóriás belsejének komputeres szimulációja során közeli bepillantást nyerhettek a csillagászok a bolygók furcsa magjába.

A speciális modell segítségével a termikus és az elektromos folyamatokat tudták elemezni a kutatók, amelyeket fizikailag képtelenség a Föld bármelyik laboratóriumában előállítani. Az asztronómusok abban bíznak, hogy a szimulációknak hála fényt deríthetnek ezen fagyos gázóriások formálódásainak körülményeire, valamint mágneses mezőjük kialakulására. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Federico Grasselli és Stefano Baroni, az olaszországi Triesztben található Nemzetközi Fejlett Technológiai Kutatóintézet (SISSA) tudósai a Nature Communications tudományos lap múlt havi számában a következőképpen beszéltek a bolygókról:

„A hidrogén és az oxigén a héliummal együtt a leggyakoribb elemek az univerzumban, így könnyen feltételezhetjük, hogy a víz az égitestek többségének egyik legfontosabb összetevője. A Jupiter holdjain, az Europán és a Ganymedesen, valamint a Szaturnusz körül keringő Enceladuson olyan jégrétegek terülnek el, melyek alatt hatalmas vízóceánok lehetnek. A Neptunusz és az Uránusz is valószínűleg legfőképpen vízből állhatnak.”

A legújabb szimulációkkal az elektromos és termikus vezetőképességet vizsgálták atomi szinten a nanoszekundum töredékére bontva. Amire ezek után rájöttek, az egészen döbbenetes – kiderült ugyanis, hogy a gázóriások magjában lévő vízjég teljesen eltérő tulajdonságokkal rendelkezik, mint amit a Földön megszokhattunk.

„Ilyen egzotikus fizikai körülmények mellett nem lehet hagyományos szemléletmóddal gondolni a jégre. A víz teljesen más – sűrűbb és nehezebb, a molekulák pedig disszociált állapotban, pozitív és negatív ionként vannak jelen, ezáltal elektromos töltést hordoznak magukban.”

magyarázta Grasselli és Baroni.

Ez a szuperionos víz se nem szilárd, se nem folyékony halmazállapotú, hanem valahol a kettő között kell elképzelni – míg a hidrogénatomok szabadon mozognak, addig az oxigénmolekulák kristályrácsba vannak zárva.

Mindez azt jelenti, hogy a magban lévő víz elektromos vezetőképessége sokkal magasabb, mint azt korábban gondolták, ezért nem kizárt, hogy a bolygók mágneses terére is komoly hatással lehetnek.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/tejutrendszerhez-hasonlo-galaxist-fedeztek-fel-az-univerzum-tavoli-pontjan/

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.