Félelmetes tátongó szájaknak tűnnek a napfoltok a legújabb felvételeken
Európa legnagyobb napteleszkópjának segítségével a kutatók olyan közeli fotókat tudtak lőni központi csillagunk felületéről, hogy az még őket is szó szerint meglepte.
Európa legnagyobb napteleszkópjának segítségével a kutatók olyan közeli fotókat tudtak lőni központi csillagunk felületéről, hogy az még őket is szó szerint meglepte.
A GREGOR űrtávcső által készített fényképek horrorfilmek klasszikus jeleneteibe is passzolhatnának, azonban rajtuk a napfoltok mozgásai érzékelhetőek, ezáltal a tudósok hátborzongató élmények átélése helyett jobban megérthetik a Nap Földre is kiható mágneses tulajdonságait.
Egészen részletes módon sikerült lencsevégre kapniuk a napfoltokat, hiszen 50 kilométeres szélességig meg tudták ezeket a bizarr jelenségeket közelíteni, ami nagyjából azzal egyenlő, mintha egy tűt vizsgálnánk egy futballpályán 1 kilométeres magasságból – olvasható a Phys.org tudományos weboldalon közzétett bejegyzésben.
A teleszkópok lencséinél ugyanazok a problémák állnak fenn, mint a rosszul kiírt szemüvegeknél, amelyek homályos látáshoz vezethetnek, az előbbi esetében azonban gyártási egyenetlenségek miatt alakulhatnak ki a rendellenességek, mivel a távcsövek rengeteg apró elemből állnak, ezért nagyon nehéz a precíz előállításuk.
A kutatócsapat képes volt néhány hibát kijavítani a GREGOR-on, továbbá fejlesztettek pár alkatrészt is. A legfőbb gondok az asztigmia következtében jöttek létre, ami az emberi látáshibához hasonlóan közelre és távolra is életlen képeket eredményezett, azonban az űrteleszkóp masszív parabolikus tükreinek hat nanométeres csiszolásával ezt végül sikeresen kiküszöbölték.
A fejlesztéseknek köszönhetően a rejtélyes napfoltokról rendkívül pontos felvételeket készíthettek, amivel egyre közelebb kerülhettek annak tisztásához, milyen szerepet tölthetnek be ezek a misztikus objektumok a Nap életében.