Fantasztikus felvételeket tett közzé a Marsról a NASA
A legújabb igazán kápráztató animáción az látható, ahogyan a Nap szépen lassan erodálja a vörös bolygó atmoszféráját. A szimulációt a NASA MAVEN űrszondájáról származó adatok összegzése után készítették. Egyértelműen kivehető a Mars magnetoszférája és az, ahogyan az erőteljes napszelek plazmaárama felsérti ezt a réteget és szétfújja a vörös planéta légkörét. Soron kívül Változékony idő vár […]
A legújabb igazán kápráztató animáción az látható, ahogyan a Nap szépen lassan erodálja a vörös bolygó atmoszféráját.
A szimulációt a NASA MAVEN űrszondájáról származó adatok összegzése után készítették. Egyértelműen kivehető a Mars magnetoszférája és az, ahogyan az erőteljes napszelek plazmaárama felsérti ezt a réteget és szétfújja a vörös planéta légkörét.
A videókon megfigyelhetjük a Mars körül lévő elektromos áramlatokat is, amelyekről mindez idáig csupán tudományos publikációkban olvashattunk.
Az asztrofizikusok korábban a vörös bolygó felszínén kialakuló hatalmas porviharoknak tudták be az atmoszféra folyamatos elvesztését, azonban a Nature Astronomy lapban megjelent legfrissebb kutatások megcáfolták ezeket a feltételezéseket, ugyanis egyre valószínűbb, hogy a sokszor egymillió kilométer per órás sebességgel érkező napszelek és a Mars magnetoszférájának kölcsönhatása váltja ki a légkör erózióját.
„A Mars atmoszférája majdnem úgy működik, mint egy fémgömb, ami lezár egy áramkört”, magyarázta a tanulmány egyik szerzője, Robin Ramstad, aki hozzátette, ezt a jelenséget közvetlenül a Napból érkező szoláris áramlatok okozzák.
Már jó ideje tudjuk, hogy a Föld mágneses mezője védi meg bolygónkat a káros napsugaraktól és napszelektől, ez a felvétel viszont tökéletesen demonstrálja, micsoda erők rejlenek ezekben a kozmikus mozgásokban, ezért cseppet sem szabad őket alábecsülnünk.
A csillagászok szerint a Marson egykor burjánzó, vizes, forró éghajlat is uralkodhatott, ezek a napviharok azonban idővel tönkretehették a kellemes környezetet.