Ezért ünnepel a Wall Street, hiába nincs vége a választásoknak
A Wall Street befektetői nagyon nem szeretik, ha radikális változás következik be az Egyesült Államok életében, és ugyan egyelőre úgy tűnik, hogy Joe Biden személyében új elnöke lesz az USA-nak, mégsem lesz radikális változás – legalábbis így kalkulálnak a befektetők.
A Wall Street befektetői nagyon nem szeretik, ha radikális változás következik be az Egyesült Államok életében, és ugyan egyelőre úgy tűnik, hogy Joe Biden személyében új elnöke lesz az USA-nak, mégsem lesz radikális változás – legalábbis így kalkulálnak a befektetők.
A világ továbbra is várja, hogy ki lesz a Föld legnagyobb gazdaságának a vezetője az előttünk álló négy évben, még mindig nem zárult le a szavazatszámlálás. Egyelőre úgy tűnik, Joe Bidennek áll Georgia és Pennsylvania is, és amennyiben e két csataállam a demokrata jelölté lesz, nem marad esélye Donald Trumpnak újrázni.
Hiába nem tudunk még biztosat, a Wall Street már pezsgőt bontott. A legnagyobb 500 amerikai céget magába tömörítő S&P 500-as tőzsdeindex közel 7%-ot emelkedett, és a Bespoke Befektetési Csoport analízise szerint az indexnek a legjobb hete lehet a választásokat követően 1932 óta, a befektetők nagyon örülnek.
De minek is örülnek ennyire?
Az amerikai tőzsdék szárnyalása elsősorban arra vezethető vissza, hogy a befektetők úgy kalkulálnak, hogy amint az összes szavazat feldolgozásra kerül, nem kerül sor radikális változásra Washingtonban, ugyanis sem a Demokrata Párt, sem a Republikánus Párt nem lesz képes teljes mértékben irányítása alá vonni az amerikai törvényhozást.
Annak ellenére, hogy kettős válságban – mind egészségügyi, mind gazdasági – van az Egyesült Államok, nem érkezett el az a kék vagy vörös hullám, amitől sok befektető tartott, ugyanis a Kongresszus két háza várhatóan továbbra is megosztott lesz a két pát között: a Szenátust vihetik a republikánusok, míg a Képviselőház maradhat a demokratáké.
Ez pedig azt jelenti, hogy akárki legyen is az elnökválasztás győztese, és a Fehérház első embere, nem várhatók nagymértékű reformok, maximum kisebb jelentőségű, már-már részletkérdésekben végzett reformok. A befektetőknek pedig ez a legjobb hír, ami jöhet, ugyanis ők a fontolva haladó reformokat szeretik, nem az „extrém változást”.
A Wall Street számára a létező legjobb forgatókönyv, hogy a törvényhozásban nincs egyértelmű többsége senkinek, hanem megosztott a két párt között. Ettől függetlenül várhatók különböző fiskális változtatások, és kisebb és közepes méretű segélycsomagok, de nem akkora mértékűek, mint egy olyan esetben, ha a demokraták elsöprő győzelmet arattak volna a Kongresszusban.
A CNN megjegyzi, hogy ugyan a valódi gazdaságot egy kicsit visszavetheti a kisebb segélycsomag, viszont ez azt is jelenti, hogy az amerikai jegybanknak nem kell kapkodásba kezdenie, és hirtelen alapkamat-emelést végeznie. A piac számára ez nagyon pozitív hír, mivel a befektetők az alacsony alapkamat miatt ennyire bátrak a tőzsdén jelenleg.
Ahogyan említettük, a republikánusok kezében marad a szenátus, amitől igazán fellélegeztek a Wall Streeten: így nem várhatók jelentős adóemelés sem a nagyvállalatokra, sem a tehetősebb családokra, milliárdosokra vonatkozóan. A befektetők ugyanis attól féltek, hogy úgy teremtik majd előteremteni a pénzt a pénzügyi segélyre, hogy közben adóemelés, erősebb szabályozás és egy agresszívebb jegybank jön.
A Wall Street különösen nagy boldogsága pedig abban is megnyilvánult, hogy a befektetők elképesztő mennyiségben kezdték önteni a pénzt a legnagyobb tech cégek részvényeibe, köztük az Amazonba és a Microsoftba. Az is egy érdekes jelenség, hogy a befektetőket nem zavarja a kommunikációs háború, és Trump állításai, hogy a választást elrabolták tőle és most egy széleskörű csalás zajlik.
A CitiGroup egyik elemzője annyit elárult, hogy a befektetők attól féltek igazán, hogy hatalmas társadalmi elégedetlenséget váltanak ki a választások, és nagyobb balhék lehetnek a héten, ám ez a félelmük egyelőre úgy tűnik, nem fog realizálódni – legalábis egyelőre. Azzal meg kifejezetten elégedettek, hogy sok esetben döntésképtelen lehet a kormány.
Látszólag a Wall Streetet azt sem zavarja, hogy az elnök több állam esetében bírósághoz fordult, hogy véget vessen a szavazatszámlálásnak, ugyanis számos szabálytalanságot érzékeltek a republikánus képviselők. Trump az elmúlt két nap során végig azt kommunikálta, hogy ezeken a helyeken csalnak ellene, ám ez a befektetőket nem különösebben hatja meg.
A CitiGroup elemzője szerint ugyan figyelnek a Wall Streeten a perek kimenetelére, de valamennyien megkérdőjelezik az állítások és a bírósági beadványok megalapozottságát. Egy másik Wall Street-veterán egy fokkal kendőzetlenebbül fogalmazott: „bármelyik oldalról is jöjjenek a perek, a piacnak nagyon minőségi baromság-mérője van ezen esetekre”
Tanulság
A Wall Street tökéletesen elégedett lenne egy Biden féle elnökséggel, különösen egy megosztott Kongresszussal. Ennek kettő nagyon fontos oka van:
Először is, Bidennek az a fajta törekvése, hogy a Trump által keresztül vitt vállalati adócsökkentést felülírja, el fog halni a szenátusban. Ez azért fontos a piacnak, mert Biden javaslata útján jóval kevesebb bevétele származna a befektetőknek egy részvényből.
A mostani adók szerint ha mondjuk egy részvényen 160 dollár bevétele van valakinek, a Biden-szabályok szerint 151 dollár lenne „csak”, ami egy nagyobb részvénycsomagnál jelentősebb különbséget eredményez. A megosztott kormányt pedig a nagyobb és regionális bankok, illetve befektetési alapok egyszerűen imádják.
A további Biden-javaslatokkal is ugyanez a helyzet, ugyanis nem valószínű. hogy kétpárti támogatást tud szerezni az olyan ügyekre, amiket a zászlajára tűzött, vagyis az egészségügyi reformra, a pénzügyi tranzakciók megadóztatására, és a klímaváltozásra tekintettel hozandó reformokra.
A másik, hogy a megosztott Kongresszus arra fogja kényszeríteni Bident, hogy moderáltabb embereket válasszon a kormányba, és nem erősebben baloldaliakat, mint amitől a piac félt, így nem valószínű, hogy a sokszor szocialistának nevezett Elizabeth Warren vagy Bernie Sanders szenátorok a kormány tagjai lesznek.
A harmadik, hogy Biden esetében nem lehet arra számítani, hogy komolyabb kereskedelmi háborúkba keveredik, mint ahogy Trump került Kínával. Az elnök véletlenszerű vámszabályai ugyanis több cég esetében csökkentették a profitokat, és nem egyszer fordult elő, hogy némileg „megijesztették” a piacot.
Természetesen a Wall Street ünneplése még korai jelen helyzetben, ugyanis még továbbra is számolják a szavazatokat, valamint még mindig kérdéses Trump nyilatkozatai alapján, hogy olyan könnyű lesz a hatalomátadás, amennyiben tényleg Biden nyer. A piac viszont bizakodó, ezért most örömben lubickolnak a befektetők – kérdéses, hogy meddig tart ez.