Ezeket a szempontokat vették figyelembe az amerikaiak, amikor leadták a szavazatukat: íme az első számú ok
Hiába a politikai csatározások ezen a téren, az amerikai szavazók közel 90%-a úgy gondolja, szabályosan számolják majd a szavazatokat a mai elnökválasztás során, míg a legtöbben a gazdaságot vették figyelembe első számú szempontként, amikor leadták szavazatukat.
Hiába a politikai csatározások ezen a téren, az amerikai szavazók közel 90%-a úgy gondolja, szabályosan számolják majd a szavazatokat a mai elnökválasztás során, míg a legtöbben a gazdaságot vették figyelembe első számú szempontként, amikor leadták szavazatukat.
Érdekes statisztikákról adott jelentést a CNN, ugyanis megérkeztek az azon közvélemény-kutatások első adatai, amiben megkérdezték a szavazókat, hogy egyrészt mit tartanak a legfontosabb kérdésnek, másrészt bíznak-e a szabályos szavazatszámlálásban, harmadrészt pedig inkább a jelöltjük mellett, vagy a másik jelölt ellen szavaznak.
A válaszadó szavazók szerint a 2020-as választás legfontosabb kérdése a gazdaság, a válaszadók közel harmada adta ezt meg elsőszámú prioritásként. A válaszadók körülbelül 20 százaléka nevezte meg az etnikai egyenlőtlenséget, mint fontos problémát – mely legfőképpen a demokrata érzelmű szavazók körében élvez prioritást.
A gazdaság állapotán belül is látszódik egy erős megosztottság: a válaszadók fele szerint rossz állapotban van a gazdaság, míg a másik felük szerint minden jól megy. A szavazók 40 százaléka gondolja úgy, hogy jobban megy neki, mint 4 éve, a 20 százaléka rosszabbul él, mint 2016-ban, míg a maradék nagyjából 40 százalék azt mondja, változatlan a helyzete.
Szintén 20 százalék körüli azoknak a száma, akik a koronavírust jelölték meg a 2020-as választás legfontosabb kérdéseként, és a szavazó fele úgy gondolja, hogy a koronavírus megfékezése jelenleg sokkal fontosabb feladat, mint az amerikai gazdaság újjáépítése. A válaszadók a járványkezelés kapcsán megosztottak: nagyjából a fele gondolja, hogy jó, szintén fele azt, hogy nagyon nem.
Egy másik érdekes válasz az volt, hogy a szavazók kétharmada gondolja úgy, hogy a nyilvános maszkviselés az inkább egy egészségügyi kötelességünk másokra és magunkra tekintettel, míg a 30 százalékuk véli úgy, hogy ez az ember saját választása kell, hogy legyen. A válaszadók 10-10 százaléka nevezte meg mindössze kulcskérdésként a közbiztonságot, és az egészségpolitikát.
A szavazatszámlálás tekintetében már nem voltak annyira megosztottak az amerikaiak, ugyanis kicsit kevesebb, mint 90 százaléka a válaszadóknak azt mondta, hogy pontosan fogják számlálni a szavazatokat a 2020-as választás során. Hasonló arányban válaszolták azt az emberek, hogy már több mint egy hete szavaztak a saját elnökjelöltjükre, nagyon kevesen mondták azt, hogy múlt héten adták le a levélszavazatukat.
Szintén tízből kilenc szavazó válaszolt igennel arra a kérdésre, hogy könnyű-e a saját államukban szavazni, csak nagyon kevesen mondták azt, hogy valamilyen fajta nehézségbe ütközte. Még fontosabb, hogy a válaszadók körülbelül 10 százaléka mondta azt, hogy első szavazó, ami hasonló arány a 2016-os választáshoz.
A Donald Trump szavazók 80 százaléka azt mondta, hogy az elnökük mellett adják le a szavazatukat, és nem Joe Biden ellen, ami valamennyivel erősebb arány, mint Biden esetében, ugyanis a demokrata elnökjelölt szavazóinak kétharmada felelt úgy, hogy Biden mellett szavaznak, míg egyharmaduk mondta, hogy Trump ellen.
A vezetői kvalitásokban is megosztottnak látszik az USA: a szavazók harmada szeretne erős vezetőt, a negyede egy jó ítélőképességgel rendelkezőt, míg az ötödük felelt úgy, hogy olyan vezetőt szeretne, aki a kisemberrel is törődik. Szintén nagyjából 20 százalékra tehető azoknak a száma, akik végre egy olyan vezetőt látnának, aki egyesíteni tudja az országot.