Ez a Valentin-napi nebula minden csillagász szívét megmelengeti
A Rák-köd minden bizonnyal a látható univerzum egyik leggyönyörűbb képződménye, melynek szív alakú formája tökéletesen passzol a Valentin-naphoz is.
A Purdue Egyetem professzora, Dan Milisavljevic a Forbes-nak adott interjúban elmondta, a Rák-köd valójában egy elektron-befogás által keletkezett szupernóva nyoma, melynek oxigén-, neon- és magnézium-tartalmú magja szépen lassan összeomlott.
A NASA adatai alapján a nebula nagyjából 7,5 ezer fényévre található a Cassiopeia csillagképtől. Mivel a csillagköd folyamatosan nehézfémeket bocsát ki magából, ezt a szupernóva-robbanást a világegyetem egyik legerőteljesebb eseményeként tartják számon.
Csillagászok korábban azt feltételezték, hogy egy központi csillag után visszamaradt mag okozhatja a különböző kémiai elemek létrejöttét, később viszont arra a következtetésre jutottak, hogy valami egészen különleges jelenség okán alakulhatnak ki a vegyületek.
A Rák-köd lényegében a táguló világűr nukleáris szemetét gyűjtötte össze, bár azt egyelőre nem tudni, mi a magyarázat erre a bizarr, ám annál látványosabb fenoménre, ami még az asztronómusok számára is rejtély maradt az évtizedek során.
A kanadai-hawaii-francia űrteleszkóp-hálózat SITELLE spektrométerének hála több mint 300 ezer színképet tudtak megalkotni a nebuláról, az extrém részletes fényképeket pedig komplex analízisnek vetették alá.
Mindezek alapján kiderítették, hogy a Rák-ködöt körülölelő óriási gyűrű valószínűleg két különböző szupernóva-maradványból fennmaradt, magas hőmérsékletű anyag nyomai lehetnek, bár ennek bizonyításához további adatokat szükséges elemezniük.