Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,81 Ft
Euró
394,40 Ft
Font
460,34 Ft
Bitcoin
65,079 $

5 fantasztikus kép az univerzumban pompázó káprázatos égi jelenségekről

A világegyetem sosem tündökölt még ennyire pazar formában, mint amilyenben az amerikai űrhivatal legújabb felvételein csodálhattuk meg a nagy végtelenséget.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A világegyetem sosem tündökölt még ennyire pazar formában, mint amilyenben az amerikai űrhivatal legújabb felvételein csodálhattuk meg a nagy végtelenséget.

A NASA nemrég közzétett fotóin igazán elképesztő fényképek segítségével pásztázhatjuk végig a világűr eddigi legszebb terepeit. Soron kívül Novák Katalin nem igényelt magának lakást a lemondása után

Az univerzum infravörös, rádió- és gammahullámokon keresztül vizsgálva lenyűgöző látványt nyújt nemcsak a csillagászoknak, hanem az asztronómiai iránt érdeklődő laikusoknak egyaránt.

A színek, a különleges formák, valamint a csillagokból kisugárzó anyagok olyan képeket festenek a világűrről, amit akár vászonra is vihetnének a művészek. Az alábbi listánkban összegyűjtöttünk öt lélegzetelállító fotót, amelyeket a NASA űrteleszkópjaival készítettek az elmúlt években.

Messier 82

A Messier 82 galaxist a NASA Chandra X-ray Observatory és a Hubble űrtávcső röntgensugarakból és optikai fényekből származó adatok alapján összesített képalkotásoknak köszönhetően kapta lencsevégre.

A kék és rózsaszín minták hatalmasak, a szélességük 20 ezer fényévre tehető, valószínűleg szupernóva-robbanások nyomán alakultak ki.

Nagy Magellán-felhő

Az elmúlt évszázad legfényesebb szupernóva-robbanásáról készült fotókon vizsgálhatjuk meg a Nagy Megallán-Felhőt, melyben a lökéshullámok által generált rózsaszín gáz- és porréteg állandó interakcióban van a központi csillag maradványaival.

Csillagtánc

Ezen a fotón azt láthatjuk, ahogyan az Eta Carinae rendszerhez tartozó objektumok szorosan egymás mellett keringenek. A fehér színárnyalatok a Hubble optikai adatából, a kékek az UV-fényből, míg a lilák a Chandra röntgenfelvételeiből származnak.

Kocsikerék-galaxis

Az összes fénykép közül talán a legfigyelemreméltóbb a Kocsikerék-galaxisról készült felvétel, amelyen tökéletesen kivehető, ahogyan egy kisebb galaxis egy nagyobb csillaghalmaz közepén halad át.

A Chandra által a röntgensugarakból alkotott kép alapján kitűnik, ahogy a Kocsikerék-galaxis gigantikus struktúrája 150 ezer fényévnyi távolságra nyúlik ki a világűrben.

Helix-csillagköd

IDL TIFF file

Végül a Helix Nebuláról készült fényképet nézhetjük meg, amelyet űrteleszkópok garmadájának többhullámú adatsorainak összegyúrásából alkottak meg a négy fényévnyi átmérőjű kozmikus struktúráról.