Felfedezték minden idők legfiatalabb exobolygóját
Csillagászoknak sikerült lencsevégre kapniuk azt a Jupiternél is nagyobb égitestet, amelynél fiatalabbat eddig egyszer sem detektáltak.
A Hawaii Egyetem kutatói valóságos kozmikus csodának könyvelték el a 2M0437b névre keresztelt exobolygót, melynek életkorát csupán néhány millió évben határozták meg, ami csillagászati és geológiai léptékben mérve rendkívül fiatalnak számít.
A planétára egy csillagbölcsőben bukkantak, ami egy sűrű molekuláris gázfelhő közepén volt, melynek közelében rengeteg csillag tanyázott, ez pedig nem véletlen, hiszen az ilyen csoportosulásokból születik meg a legtöbb égitest.
Az exobolygó első, 2018-as észlelése során furcsán viselkedő csillagként írták le az objektumot, mára azonban sikerült bebizonyítani, hogy egy Jupiterhez hasonló gázóriásról van szó, amely 100-szor szélesebb pályán kering a központi csillagától, mint a Föld a Naptól, és 20-szor távolabb van tőle, mint a Naprendszer legnagyobb bolygója a centrumtól.
A tudóscsapat arra rájött arra is, hogy az újszülöttnek számító bolygón extrém forró hőmérsékleti körülmények uralkodnak, köszönhetően annak az óriási mennyiségű felszabaduló energiának, ami a Földön vulkánkitörések során keletkezik.
A megfigyeléseket eddig a Hubble űrtávcsővel tették meg, ezért az asztronómusok már tűkön ülve várják a James Webb űrteleszkóp decemberi kilövését, az új masina segítségével ugyanis sokkal részletesebb képet alkothatnak a 2M0437b-ről, így további érdekességekre derülhet fény.